Stát chce nově pronajmout část Domu U Černé Matky boží

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
20.04.2007 22:50
Praha

Praha - Z části přízemních prostor v kubistickém Domě U Černé Matky boží v Praze odchází jeho dlouholetý nájemce, který v něm provozoval knihkupectví. Ministerstvo kultury proto na toto místo vypsalo 18. dubna výběrové řízení. Uzávěrka konkurzu je 20. května a ministerstvo by chtělo, aby nový nájemce v domě působil od 1. července.

    O ukončení nájmu požádal ten, kdo nyní v prostorách provozuje obchod. Jako důvod uvedl příliš vysoké nájemné, řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.
    K pronájmu je přibližně 300 metrů čtverečních, 85 v přízemí a 216 v suterénu. Dosavadní nájemce platil měsíčně 826 korun za metr čtvereční, tedy přibližně 250.000 korun. Ve výběrovém řízení cena není stanovena, nabídky se budou hodnotit zejména podle nabídnuté výše nájemného, uvedla Žižková.
    Rozhodovat prý bude i kvalita podnikatelského a investičního záměru. Stát uzavře smlouvu na pronájem prostor maximálně na dobu osmi let.
     Architektonický skvost na rohu Celetné ulice a Ovocného trhu, jenž je kulturní památkou, dokončil významný architekt Josef Gočár v roce 1912. Po druhé světové válce v objektu, který byl postaven jako obchodní dům, sídlil podnik Výstavnictví. Po rekonstrukci zde působilo od roku 1994 České muzeum výtvarných umění.
    Muzeum v rámci reformy veřejné správy přešlo pod kraj a nebylo možné, aby krajská organizace užívala státní majetek. Z výběrového řízení vzešla Národní galerie a vytvořila novou expozici o českém kubismu. Ta se do značné míry kryje s předchozí; otevřena byla v listopadu 2003. Před dvěma lety byla v domě otevřena replika původní kavárny Orient, kterou navrhl také Gočár.
    Celý kubistický dům patří Státnímu fondu kultury a ministerstvu financí - to jej chtělo komerčně pronajímat, neboť fond stále dluží státu miliony korun, které obdržel na úhradu ztrát z České lotynky. Právě kubistický dům spolu s palácem U Hybernů ministerstvo kultury kvůli rozjezdu loterie zastavilo. Myšlenku komerčního pronájmu ale nakonec úředníci opustili.
    NG uvažovala o získání celého domu, provoz by pak hradila z pronájmu obchodů v přízemí. Vláda ale nepovolila převod domu ministerstvu kultury. NG vytvořila expozici na zakázku a za peníze fondu. Galerie není v domě ani v  nájmu, muzeum jen provozuje a zisk odevzdává fondu. Fond také uzavřel na pět let nájemní smlouvu se společností Baba, která postavila repliku kavárny a provozuje ji.
0 komentářů
přidat komentář