Sportovní hala, dominanta Frýdku-Místku, padne k zemi

Zdroj
Elena Mazurová
Vložil
ČTK
14.08.2009 00:50
Praha

Frýdek-Místek - Víceúčelová sportovní hala ve Frýdku-Místku u  řeky Ostravice, jež je zhruba 35 let jednou z dominant města, bude srovnána se zemí. Na jejím místě vyroste multifunkční zábavně-obchodní centrum a nová, už mnohem menší hokejová hala. Záměr schválili už dříve zastupitelé. S obsahem smluv k výstavbě multifunkční hokejové haly a prodeji pozemků u Víceúčelové sportovní haly dnes souhlasila rada, řekli novinářům představitelé magistrátu.
    Většinu pozemků u stávající haly včetně budov koupí pražská firma Euro Mall FM za asi 80 milionů Kč. Vybuduje tam multifunkční centrum za zhruba miliardu Kč a na vlastní náklady srovná současnou halu se zemí. Na zbývající části pozemků nechá město postavit nový hokejový stánek za 190 milionů Kč.
    "Město dostane 80 milionů za prodej pozemků a staré haly. Ušetří se také 36 milionů korun za vybavení ze současné haly, především chladicí zařízení a mantinely, které bude znovu použito v nové hale. Celková cena pro město tak bude kolem 80 až 90 milionů," upřesnil primátorčin náměstek Michal Pobucký.
    Podle něj vyjde novostavba mnohem levněji než rekonstrukce staré budovy. "Náklady na rekonstrukci stávající haly jsou odhadovány na přibližně 350 milionů. Porovnáme-li tedy náklady na rekonstrukci a na vybudování nové haly, pak město ušetří přibližně čtvrt miliardy," dodal.
    Do nové haly by se mělo vejít jen 2000 sedících diváků proti 6500 v dosavadní hale. Podle představitelů města ale bude kapacita dostačující a navíc se díky menší stavbě ušetří na provozních nákladech několik milionů korun ročně. Provoz staré haly stojí město ročně 15 milionů korun.
    Nová hala, která by se měla začít stavět v roce 2011, nabídne hokejistům lepší zázemí a budou se v ní konat i  kulturní akce. Fungování hokejového klubu nebude podle primátorčina náměstka Petra Cvika záměrem ohroženo. "Nová hala by totiž neměla stát na místě té staré. Ve hře je i druhá varianta, totiž vměstnat demolici i stavbu mimo hokejovou sezonu," uvedl.
    Víceúčelová sportovní hala, která je vidět i z Lysé hory v Beskydech, byla vystavěna kolem roku 1975. V takzvané akci Z ji pomáhali zadarmo stavět místní lidé. Město halu vlastní zhruba pět let, koupilo ji od konkurzního správce v dražbě ze zástav za deset milionů Kč. Její současný technický stav je podle města špatný a stejně by do budoucna musela být zbourána.
    O pozemky kolem víceúčelové sportovní haly se podle města zajímalo více investorů, mezi nimi Američané a Izraelci. Přišla ale ekonomická krize a Euro Mall FM byl podle radnice jediný, kdo zůstal. Investor bude nyní podle Pobuckého připravovat dokumentaci pro územní rozhodnutí, stavební povolení nové haly i multifunkčního centra a začne připravovat nový demoliční výměr. Město pak vypíše na stavbu hokejové haly veřejnou soutěž.
19 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
COOOO
Marek Obtulovič
14.08.09 09:20
takyarchitekt
Prachy
15.08.09 01:30
Krásná hala k zemi ?
Rodák FM
15.08.09 12:57
není co dodat
Jirka
15.08.09 12:30
blbost
místečanka
15.08.09 08:03
zobrazit všechny komentáře

Související články