Spor o podobu lanovky na Sněžku ohrožuje její financování

Vložil
ČTK
31.05.2007 16:45
Praha

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Financování stavby nové lanovky na Sněžku ohrožuje spor o to, jak bude vypadat její stanice na vrcholu hory. Architekti navrhli stanici v podobě velkých promáčklých tubusů, ale správa Krkonošského národního parku s tím nesouhlasí. Aby investor mohl získat doklady k žádosti o dotaci z fondů EU, musí být o projektu jasno nejpozději do poloviny června. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro hradecký kraj.
    Investor se už měsíc dohaduje se správci parku, ale rozhodnutí o podobě stanic na Sněžce a na Růžové hoře dosud nepadlo. "Správa parku chce, aby nové stanice byly podobné těm původním, ale to se velmi liší od našeho návrhu," řekl předseda dozorčí rady Lanové dráhy Sněžka Michal Hošek.
    Podle projektanta lanovky Davida Kratochvíla je základní problém v tom, že moderní technologické zařízení lanovky se do původního prostoru stanice nevejde. "Pro správu parku jsou stěžejní tři podmínky: zachovat stejný půdorys, objem stavby a dnešní podobu. Na tom trváme," řekl mluvčí správy parku Radek Drahný.
    Nová lanovka má stát 350 až 400 milionů korun, přičemž až 85 procent by bylo možno uhradit z evropských fondů. "O dotacích se bude jednat v listopadu nebo v prosinci, do té doby musíme mít k dispozici všechny doklady. O projektu se musí rozhodnout nejpozději do poloviny června, abychom na podzim stihli získat stavební povolení," řekl Hošek.
    Diskuse o nové lanovce trvají od roku 1990. Správci parku se od počátku výstavbě nové dráhy až na vrchol bránili. Lanovka podle nich měla vést jen na Růžovou horu a na vrchol by lidé museli pěšky. Poslední úsek staré dráhy by zůstal na dožití. S tím začala radnice v  Peci pod Sněžkou počítat, ale přišla s návrhem, že z Růžohorek do Pece postaví novou sjezdovku. Zlom nastal letos, kdy se obě strany dohodly, že lanovka povede až na vrchol, ale hodinová kapacita zůstane na dnešních 250 cestujících a sjezdovka se postaví jinde.
0 komentářů
přidat komentář

Související články