Soutěž na pomník Operace Anthropoid vyhrála dvojice sochařů

Vložil
ČTK
14.07.2008 20:30
Praha

Praha - Soutěž na návrh pomníku Operaci Anthropoid vyhráli výtvarníci David Moješčík a Michal Šmeral. ČTK o tom informovala Jitka Vanýsková z Vysokého učení technického v Brně, jejíž Fakultu výtvarných umění oba vítězové absolvovali. Pomník, který bude připomínat atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, by měl být odhalen v květnu příštího roku.
    Soutěž letos na jaře vyhlásila Praha 8. Odborná porota, v které byli zástupci města i historici, vybírala z 20 návrhů. Verdikt komise by podle mluvčí Prahy 8 Heleny Šmídové měli v tomto týdnu ještě potvrdit radní.
    Vítězný návrh pomníku tvoří desetimetrový podstavec trojúhelníkového průřezu, na jehož vrcholu stojí trojice československých parašutistů v anglických uniformách. Jejich chodidla mírně přesahují přes okraj podstavce. Monumentální sloup bude z  ocelové svařované konstrukce, kterou pokryje silný ocelový plech. Trojice figur bude odlita z bronzu.
    "Postavy jsou v postoji sebevrahů, jakoby nad propastí, vzájemně se vykrývají. Jsou tři, protože, ač členy skupiny Anthropoid byli pouze dva parašutisté, v konečné akci se jí bezprostředně zúčastnili parašutisté tři," vysvětlili svůj záměr autoři.
    Památník bude stát prakticky na stejném místě, kde se atentát uskutečnil. Zatáčka, v níž 27. května roku 1942 parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík zaútočili na vůz vezoucí Heydricha, však už v podstatě neexistuje. Památník bude v místech, kde se tehdejší Kirchmayerova třída stáčela do ulice V Holešovičkách.
    V místě atentátu dosud žádný oficiální památník nebyl, ačkoliv úřady jeho výstavbu zvažovaly delší dobu. Již dříve se však v Libni objevily lidové pomníčky, které měly na atentát upozornit. Podle radnice Prahy 8 však byly nedůstojné.
    Parašutisté československého výsadku Anthropoid, kteří byli vysláni z  Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Atentát na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci českého národa, provedli o půl roku později.
    Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením obcí Lidice a Ležáky. Výsadkáři se skrývali přes tři týdny. Nakonec je zradil jeden z nich - Karel Čurda. Na základě jeho informací se německé policii podařilo parašutisty vypátrat v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje.
    Boj s Němci nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Adolf Opálka, Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Němci popravili i biskupa Gorazda za to, že parašutistům poskytl úkryt.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ANTHROPOID
JAKUB CHVOJKA
15.07.08 06:41
Vítězný návrh
Emosose
19.07.08 06:44
dobré
Martin Franěk
20.07.08 07:24
ANHROPOID 02
JAKUB CHVOJKA
21.07.08 02:05
komise
szalas
14.05.09 02:06
zobrazit všechny komentáře

Související články