Soutěž na Knihovnu bude vyhlášena 16. května

Vložil
ČTK
04.05.2006 15:05
Praha

Praha - Mezinárodní architektonická soutěž na stavbu nové budovy pro Národní knihovnu ČR (NK), jež má vzniknout v Praze na pozemcích na Letné u Špejcharu, bude vyhlášena 16. května. ČTK to dnes řekla Eva Štanská z tiskového oddělení NK.

Podle dřívějších odhadů Mezinárodní unie architektů (UIA) by se soutěže, která bude vůbec poprvé v České republice vyhlášena podle pravidel UIA, mohly zúčastnit až tři stovky architektů. Soutěže podle podmínek této organizace bývají obesílány těmi nejlepšími tvůrci. Své návrhy budou moci posílat pouze autoři, kteří již mají za sebou projekt stavby pro kulturní účely v hodnotě minimálně 20 milionů eur.
V porotě proto zasedne i zástupce UNESCO. Předsedkyní poroty bude významná britská architektka iráckého původu Zaha Hadid. Soutěž bude otevřená, vyhlašovatel tedy nebude nikoho oslovovat. Osmi architektům ale dá NK dopisem vědět, že se soutěž koná. Mezi nimi má být i světově proslulý autor českého původu Jan Kaplický.
Nová budova knihovny by měla stát mezi ulicemi Milady Horákové, Badeniho, Na Špejchaře a Letenskými sady. Pozemky jsou v majetku města, nyní je částečně zabírá tramvajová smyčka. Pražský magistrát hodlá pozemky prodat NK; zastupitelé v březnu schválili prodej za 31,5 milionu korun. Parcely mají rozlohu skoro 12.000 metrů čtverečních a jejich tržní cena je téměř dvakrát vyšší.
Stavba nové budovy má řešit prostorové problémy, které má Národní knihovna již od konce 19. století. Náklady se odhadují přibližně na dvě miliardy korun. Převod pozemků nastane až potom, co knihovna získá stavební povolení a doloží, že má na výstavbu peníze. Musí tak učinit do konce roku 2008.
0 komentářů
přidat komentář