Socha zakladatele Č. Budějovic bude stát v parku, rozhodli radní

Vložil
ČTK
26.03.2015 11:15
České Budějovice

Sochař František Postl s modelem sochy Přemysla Otakara II.
České Budějovice - Socha zakladatele Českých Budějovic Přemysla Otakara II. bude stát v parku Na Sadech. Rozhodli o tom radní města. Její odhalení 28. října má být jedním z vrcholů oslav 750 let od založení města. ČTK to dnes řekl primátor Jiří Svoboda (ANO). Ještě minulý týden nebylo jasné, kde bude stát. Dílo v nadživotní velikosti přijalo bývalé vedení radnice v roce 2013 jako dar od sochaře Františka Postla. Umělec ji teď vytváří ze žulového bloku v ateliéru.

    Dar od místního sochaře v minulosti vyvolal diskuse jak kvůli ztvárnění sochy, tak materiálu, z něhož má být vytesána. Kontroverzním bylo umístění sochy. Situaci měla vyřešit takzvaná umisťovací komise hlavního architekta, která však svoji činnost ukončila před volbami a pro sochu nenašla žádné vhodné místo.
    "Socha bude stát v parku Na Sadech u Kněžské ulice, na druhém konci oválu, proti bronzovému pomníku průmyslníka Vojtěcha Lanny," uvedl primátor. "Socha ještě není dokončena, ale máme příslib, že v letních měsících by měla být hotová," dodal. Po verdiktu rady se k umístění sochy vyjádří ještě památkáři a odbor životního prostředí. Bude se zjišťovat, zda se na místo dostane potřebná technika pro instalaci díla. Zapotřebí bude přeložit osvětlení a sloup vedení dopravního podniku a vybudovat mohutné základy.
    Postlův král železný a zlatý má gotickou, mírně prohnutou esovitou siluetu. Je zahalen do dlouhé drátěné košile a přes rameno mu k zemi splývá mohutný plášť. Pod ním se skrývá meč, o nějž se opírá, v pravé ruce drží zakládací listinu města.
    Oslavy 750 let založení Českých Budějovic začaly před dvěma týdny multimediální show, kterou sledovali desetitisíce lidí v centru města a na internetu. Následovalo zahájení výstavy pohřebních insignií zakladatele města Přemysla Otakara II. v radniční galerii, které si prohlédlo 15.000 lidí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články