Šest skupin v Plzeňském kraji chystá knihy k venkovskému baroku

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
09.08.2013 16:30
Plzeň

Plzeň - Edici knih věnovanou venkovskému baroku připravuje několik místních spolků, které působí převážně v Plzeňském kraji. Každá z publikací se zaměří na jiné téma, jedna například mapuje barokní zámky v dané lokalitě, druhá představuje postavu významného rodáka z barokního městečka Úterý, jenž se zasloužil o vznik a rozvoj Mariánských Lázní, další nabídne pověsti vybrané oblasti atd. ČTK to dnes řekl Jan Florian, koordinátor projektu.
    "Zapojeno je šest skupin, vyjde tedy šest knih, každá v rozsahu 50 až 150 stran, budou mít jednotnou grafiku, tvořit edici. Jejich přípravu a vydání podpořila EU z programu určeného na rozvoj venkova," uvedl.
    Například Místní akční skupina Český Západ - Místní partnerství se zaměřila na barokní zámky, její členové proto vyhledali v okolí Stříbra, Konstantinových Lázní, Plané a Hracholusek historii všech zámků a 15 z nich, jež jsou barokní, v knize představí.
    Lidé se tak dozvědí podrobnosti k zámku v Trpístech postaveném v roce 1729. Kdysi mu hrozila kvůli zdevastování demolice a nyní je postupně opravován. Přečtou si o obcí vlastněném zámku ve Svojšíně, ale také o objektech ve velmi zchátralém stavu, jimž aktuálně hrozí zánik. "U každé památky je zmíněna historie, ale i současný stav, popisujeme jejich využití, součástí je fotodokumentace," řekl Florian.
    Na osobnost Karla Kašpara Reitenbergera, rodáka z Úterý a opata kláštera v Teplé, zaměřila knihu Místní akční skupina Náš region, která působí na severu Plzeňského kraje a v jižní části Karlovarského kraje. Místní akční skupina Radbuza zase shromažďuje pověsti ze svého území.
    Akce je součástí projektu nazvaného Skrytá bohatství aneb venkov Plzni, jež je navázán na iniciativu města Plzně jako Evropského hlavního města kultury pro rok 2015. Cílem je představit kulturní potenciál venkovských oblastí Plzeňského kraje. Na projekt získaly skupiny evropskou podporu přes tři miliony korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články