Šéf poslanců KSČM Kováčik brání Kaplického projekt knihovny

Vložil
ČTK
18.10.2007 22:45
Praha

Praha - Předseda klubu komunistických poslanců Pavel Kováčik brání projekt nové budovy Národní knihovny od světově proslulého architekta českého původu Jana Kaplického. Jako člen poradního sboru ředitele Národní knihovny měl možnost se s projektem seznámit a je přesvědčen, že je dobrý, řekl na dnešní tiskové konferenci KSČM.
    Za Kaplického projekt se dnes postavil i předseda sněmovního výboru pro kulturu Walter Bartoš z ODS. Očekává, že výbor se bude po skončení této sněmovní schůze spory kolem knihovny zabývat, a to za přítomnosti ministra kultury Václava Jehličky. "Jsem pro to, aby ta knihovna stála na Letné. Mně se ta stavba líbí," řekl ČTK Bartoš.
    Předseda komunistického klubu Kováčik dnes zpochybnil tvrzení premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka, že nová budova Národní knihovny nepatří mezi vládní priority a že na ni nejsou v rozpočtu vyčleněny peníze. Citoval z návrhu rozpočtu, podle kterého vláda počítá v roce 2008 na výstavbu nové knihovny s 218 miliony korun, v roce 2009 s 395 miliony a v roce 2010 s 461 miliony korun. "Tato vláda s financováním knihovny počítá," řekl předseda komunistických poslanců.
    Národní knihovna chce stavbou své druhé budovy řešit zejména prostorové problémy. Pokud podle jejího ředitele Vlastimila Ježka nevznikne nová stavba, nastane po roce 2010 kolaps knihovny z kapacitních důvodů. "Musí se stavět nová Národní knihovna, ona totiž ta stará praská ve švech," dodal Kováčik.
    K projektu nové budovy Národní knihovny se dnes vyjádřila i  předsedkyně Strany důstojného života Jana Volfová. Na knihovně podle ní může stát ušetřit miliardu korun, tu by měl vložit do penzijního fondu. Strana prosazuje přemístění Národní knihovny do Národního domu na Vinohradech.
    Ostré diskuse o tom, zda má na Letné stát knihovna podle Kaplického návrhu, který zvítězil v mezinárodní soutěži, začaly minulý týden. Proti se postavila většina městských zastupitelů ODS včetně primátora Pavla Béma (ODS). Bém má příští týden předložit řediteli Národní knihovny Vlastimilu Ježkovi seznam míst, na nichž by objekt mohl stát. Hovoří se o Strahově, Pankráci, Proseku, Letňanech nebo i Stodůlkách.
    Kaplický v neděli připustil, že by knihovna podle jeho návrhu v Praze nemusela stát. Na jeho podporu sepsali petici architekti, historici, umělci i pedagogové ze stavitelských oborů. Již dříve s  proti stavbě nové knihovny na Letné podle Kaplického návrhu postavil prezident Václav Klaus. Podpořil ji naopak jeho předchůdce Václav Havel.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Proboha
Línek
18.10.07 11:03
zobrazit všechny komentáře