Sdružení Buštěhrad sobě chce zabránit demolici pivovaru

Vložil
ČTK
10.03.2008 10:40
Prostějov

Buštěhrad (Kladensko) - Baroknímu pivovaru v obci Buštěhrad na Kladensku hrozí demolice. Jeho vlastník, společnost Level, plánuje částečně zpustošený areál zbourat. Proti tomu protestuje Občanské sdružení Buštěhrad i  buštěhradští zastupitelé. ČTK to řekla zástupkyně sdružení Daniela Javorčeková.
    Firma Level oznámila záměr zbourat architektonickou a urbanistickou dominantou města minulý rok. Občanské sdružení Buštěhrad poté podalo na ministerstvo kultury návrh na památkovou ochranu areálu, ministerstvo však uznalo za památku pouze část pivovaru a bývalou starou školu.
    "Žádáme o  přezkoumání rozhodnutí ministerstva kultury a podáváme na jeho rozhodnutí stížnost k ombudsmanovi Otakarovi Motejlovi," sdělila Javorčeková.
    Uvědomuje si však, že se členové sdružení o rozhodnutí ministerstva dozvěděli pozdě a lhůta na odvolání vypršela.
    Společnost již podala ohlášení o demolici na kladenský magistrát. Ten má třicetidenní lhůtu na její zamítnutí. Podle mluvčí magistrátu Petry Kučerové úřad pravděpodobně vydá s  demolicí budov, které nejsou památkově chráněny, souhlasné stanovisko. V  Buštěhradě je k dispozici petiční listina proti záměru pivovar zbourat, kterou se její organizátoři chystají tento týden předat kladenskému magistrátu.
    Na místě pivovaru by údajně společnost Level, která areál zatím využívala jako sklady, měla postavit bytové domy. Firma se k celé záležitosti oficiálně nevyjádřila.
    Městský úřad v Buštěhradě se snaží demolici zabránit tím, že požádal Národní památkový ústav o vyhlášení ochranných pásem kolem části pivovaru, která byla prohlášena za památku. Pokud by úřad žádosti vyhověl, pravděpodobně by se tak zabránilo demolici i stavebním úpravám.
    Nejstarší zápis o buštěhradském pivovaru pochází z roku 1548. Za třicetileté války byl pivovar zpustošen, obnovy se dočkal v roce 1633. Roku 1755 ho přestavěl Anselm Lurag, který se také podílel na stavbě buštěhradského zámku. Pivovar byl postupně rozšiřován a modernizován. Od roku 1847 byl ve vlastnictví Habsburků, v roce 1918 připadl státu. Poslední pivo zde bylo vyexpedováno v září 1967. V roce 1993 získala areál v aukci společnost Level.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zobrazit všechny komentáře

Související články