Sázavský klášter chce zpřístupnit 100 let zavřené zahrady

Zdroj
Lucie Zikmundová
Vložil
ČTK
22.08.2011 21:50
zdroj: www.klaster-sazava.cz
Sázava (Benešovsko) - Sázavský klášter chce ve svém areálu zpřístupnit zahrady, kam veřejnost 100 let nesměla. Pokud se Národnímu památkovému ústavu, který svatoprokopský klášterní areál spravuje, podaří získat dotaci z Operačního programu životní prostředí, mohly by být zahrady přístupné do čtyř let, řekla ČTK kastelánka kláštera Slávka Matoušová. V plánu revitalizace je také obnova jeskyně svatého Prokopa.

    V budoucnu se tak lidé budou moci procházet stezkami ve skalách a terasách nad řekou, kde je plánováno také malé molo s loďkami. "Odtud nebo ze severní zahrady se základy románského chrámu svatého Kříže z 11. století budou moci projít do Mariánské zahrady, kde je velké množství vzácných stromů," řekla kastelánka. V Mariánské zahradě v prostoru pod třemi borovicemi připomínajícím přírodní kapli je plánováno místo pro moderní sochu Panny Marie.
    Zpřístupnění se dočká i sousedící západní zahrada. V ní se počítá se štěpnicí, ovocnými keři, ale především bude toto místo historicky využívané jako hospodářské zázemí kláštera a mnišská zelinářská zahrada, určeno pro aktivní odpočinek dětí i dospělých. Chybět nebude travnaté hřiště přírodního charakteru, ohniště, ovocné stromy a možná ani několik domácích zvířat.
    Na svou obnovu čeká i nejkrásnější místo v klášteře - rajská zahrada, zelený čtverec uprostřed bývalého mnišského obydlí, které je v každém klášteře místem pro meditaci a tiché vnímání krásy přírody. "Významnými symbolickými prvky byla voda a strom, které se sem vrátí v podobě studny a jabloně mnohokvěté. Bude zde také velké množství bylin, koření a růže ve třech barvách symbolizujících ctnosti mnišského benediktinského života," doplnila Matoušová.
    Součástí obnov je i jeskyně svatého Prokopa, kterou objevil po druhé světové válce sázavský farář Pater Method Klement. Studie její obnovy už byla schválena loni. Nyní se připravuje projekt rekonstrukce a propojení legendárního příbytku poustevníka Prokopa s kryptou, kde je jeho symbolický hrob. "Ve středověku tam ta kaple byla, bylo to velmi kruciální místo. My to chceme postavit nově, ale nemáme se o co opřít, protože nevíme jak krypta vypadala," řekla kastelánka kláštera.
    S projektem na obnovu jeskyně se chce příští rok Národní památkový ústav ucházet o dotaci z takzvaných norských fondů. V případě úspěchu by toto místo, které je pro Sázavský klášter zásadní, mohlo být revitalizováno a zpřístupněno veřejnosti do pěti let.
    Revitalizace zahrad má přijít na více než 32 milionů korun, jeskyně pak na dalších 13 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články