ŘSD začne měnit kvůli hluku tisíce oken v Plzni

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
11.01.2008 15:05
Plzeň

Plzeň - Plzeňský závod Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne letos na jaře měnit v Plzni tisíce oken kvůli nadlimitnímu hluku z dopravy. Od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na to v letošním roce dostane téměř 20 milionů korun. Dokud ŘSD nedojdou peníze, bude měnit okna podél silnice I/26 na Rokycanské třídě od Prahy do středu města. Na výměnu všech 3400 dopravním hlukem dotčených oken v Plzni potřebuje 35 milionů Kč. ČTK to dnes sdělil ředitel plzeňského ŘSD Zdeněk Kuťák.

    "Připravujeme soutěžní dokumentaci, která bude hotová do konce ledna. Ihned poté vyhlásíme výběrové řízení na dodavatele," dodal. Tendr bude zrychlený, ŘSD osloví pět vybraných firem, protože instalace těžších oken i montáž bude náročnější než u běžných druhů. Výměna začne v březnu až dubnu. "Po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí nebudeme dělat nic nad rámec normy. Hygienici si nic nevymýšlejí, jsou vstřícní," řekl Kuťák.
    Na území Plzně je nutné provést úpravy v 252 budovách. Zhruba 90 procent oken se vymění, zbytek seřídí nebo přetěsní. ŘSD uhradí kompletní úpravy oken, občané se na nich nepodílejí. "Zahajujeme Rokycanskou, kde je uliční profil a trasa jasně definovaná, a proto tam nebude docházet k odchylkám vlivem nových staveb," řekl ředitel.
    ŘSD spravuje v Plzeňském kraji 450 km silnic první třídy. Kolem nejzatíženějších z nich bude mít na starosti výměnu desetitisíců oken nejméně za 200 milionů Kč. Ředitelství má na hluk výjimky od hygieniků do roku 2011, v Plzni do 2010. Přísun peněz bude záviset na vývoji rozpočtu. V příštích letech půjdou prostředky na výměnu oken v okolí mimoplzeňských průtahů. Druhá na řadě je silnice I/22 Domažlice-Klatovy-Horažďovice.
    V celé ČR vyčlení SFDI podle náměstka ředitele Jiřího Nováka na ochranu proti hluku do tří let 640 milionů korun. Fond ale není výměnám nakloněn, neboť nová okna nesnižují hladinu hluku u silnic, ale pouze v bytech. Hygienici však měří intenzitu hluku vně oken.
    Do konce roku chce ŘSD Plzeň změřit všechny komunikace v kraji. Mapování hlukové zátěže má tři etapy. Poslední je přesná akustická studie a návrh opatření včetně nákladů. Ta je zatím zpracována jen v Plzni na průtah silnice I/26. Druhá etapa mapování probíhá na silnici I/22. Skončit má v polovině letošního roku, dodal Kuťák.
0 komentářů
přidat komentář