Rozhlednu na Pekelském vrchu navrhnou studenti FA TUL

Vložil
ČTK
04.06.2010 22:35
Raspenava (Liberecko) - Na Pekelském vrchu u Raspenavy se chystá výstavba rozhledny. S nápadem přišli zakladatelé občanského sdružení Rozhledna Pekelský vrch Zdeněk Kerhart a Gregor Kubát. Podoba stavby bude vybrána z návrhů studentů Fakulty architektury a umění liberecké Technické univerzity. Náklady na projekt by neměly přesáhnout pět milionů korun, řekl ČTK Kerhart.
    Nápad na stavbu rozhledny dostali Kerhart s Kubátem při jednom z průzkumů Pekelského vrchu. Objevili torzo základů amfiteátru z meziválečného období a v jeho těsné blízkosti byl postaven i vojenský triangl. Z něj podle pamětníků existoval nádherný výhled na Jizerské hory. "Z důvodu vysokého lesního porostu bude rozhledna vysoká zhruba 35 metrů," podotkl Kerhart.
    Podle členů sdružení nahrává vybudování rozhledny řada faktorů. Výška Pekelského vrchu 487 metrů není extrémní, a malá strmost cesty tak umožní přístup všem lidem včetně hostů nedalekých lázní Libverda. "Také přísun vody potřebné pro stavební účely a poté jako užitkové a pitné vody v restauraci, která by byla součástí rozhledny, je zajištěna studnou, jež se nachází asi 200 až 300 metrů směrem k Lužci pod Smrkem," dodal Kerhart.
    Rozhledna nabídne ideální výhled na panorama Jizerských hor. Lidé uvidí za ideálních podmínek také řadu zajímavostí regionu, jako je Obří sud, bazilika Navštívení Panny Marie v Hejnicích nebo liberecký Ještěd. V obnoveném amfiteátru se pak budou pořádat různé akce, včetně hudebních koncertů nebo bohoslužeb.
    Pro realizaci obou staveb hovoří prý i výhodná poloha. Hraniční oblast s Polskem a Německem nabízí spolupráci s těmito partnery. Rozhledna i amfiteátr navazují na původní stavby, které tam vystavěli původní němečtí obyvatelé. "Toto znovuobnovení by napomohlo k upevnění mezilidských vztahů na mezinárodní úrovni a dále by přispělo k rozvoji venkovské oblasti Frýdlantského výběžku," dodal Kerhart.
    Na Liberecku byla loni také otevřena nová rozhledna Císařský kámen nedaleko Vratislavic nad Nisou. Dvacetimetrová věž stojí v nadmořské výšce 637 metrů a nabízí výhled na Liberec a Jablonec nad Nisou, na Jizerské hory a za jasného počasí je vidět i Sněžka a Český ráj.
    Další rozhlednu chtějí stavět i v Heřmanicích na Frýdlantsku. Dřevěná věž by měla být vysoká 25 metrů. Momentálně jsou však problémem finance, konkrétně bankovní úvěr, který obec ještě nedostala. "Máme stavební povolení, máme schválenou dotaci, ale chybí nám sedm milionů na její předfinancování. Budeme tedy žádat o její prodloužení, našeho záměru se nevzdáváme," řekl ČTK starosta Vladimír Stříbrný.
0 komentářů
přidat komentář