Rath: Památník odboje v Břežanech bude mít interaktivní charakter

Vložil
ČTK
11.04.2011 22:40
Praha

Praha- Památník československého odboje, který chce vybudovat Středočeský kraj v Panenských Břežanech u Prahy, má využívat nejmodernější technologie a bude zaměřen hlavně na mladé lidi. Novinářům to dnes řekl hejtman David Rath (ČSSD). Podle něj nemá jít o nudnou expozici s informačními panely. Památník bude mít interaktivní charakter, který by nejmladší generaci zaujal, plánuje hejtman.

    "Naším cílem je tu dobu, nacistickou okupaci a československý odboj, představit zejména mladší generaci, to znamená studentům druhých stupňů základních škol a studentům středních škol a samozřejmě zájemcům z řad široké veřejnosti," uvedl Rath.
    V současnosti se zpracovává studie, která bude postoupena k připomínkování Vojenskému historickému muzeu. "Vzhledem k tomu, že je to směřováno na mladší generaci, bylo naším požadavkem maximálně použít nejmodernější technologie, to znamená počítačové animace a počítačové hry," uvedl hejtman. V památníku tak vznikne například interaktivní expozice zachycující atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
    Záměr vybudovat muzeum v takzvaném horním zámku, který za války užíval významný nacistický pohlavár K. H. Frank, se údajně nelíbí starostovi Panenských Břežan Liboru Holíkovi. Podle něj by tato expozice mohla vzniknout spíše v dolním břežanském zámku, který obývala Heydrichova rodina. Zámek si nedávno v doprovodu Holíka a badatele Jaroslava Čvančary prohlédl Heydrichův syn Heider. Média poté přinesla zprávu, že Heydrich chce sehnat na opravu zchátralé budovy peníze z evropských fondů, což vyvolalo odpor například Svazu bojovníků za svobodu. Heydrich to později dementoval.
    Rath v této souvislosti uvedl, že kraj při výběru budovy musel vycházet z toho, co má k dispozici, a podotkl, že dolní zámek je v soukromém vlastnictví. Namítl také, že nemá jít o expozici o Heydrichovi, ale naopak o československém odboji proti fašismu. Holíkovu aktivitu označil za bizarní a téměř absurdní. "Doufám, že nepřijde příště třeba s vnukem Adolfa Hitlera," dodal.
    Hejtman poukázal na to, že podobný památník na českém území neexistuje. "Může to Panenské Břežany proslavit a navíc to zámeček zachrání," věří
    Heydrich, jenž byl mimo jiné spoluautorem takzvaného konečného řešení židovské otázky, byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor. Atentát na něj je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje. Na zastupujícího říšského protektora zaútočili parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942, Heydrich zraněním podlehl 4. června. Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články