Rakouská ministryně požaduje vysvětlení o stavbě R52

Vložil
ČTK
08.07.2009 12:20
Praha

St. Pölten (Rakousko) - Rakouská ministryně dopravy Doris Buresová hodlá vyřešit nejasnosti kolem stavby rychlostní silnice R52 mezi Brnem a Vídní a poslala dopis českému resortu dopravy. Chce především zjistit okolnosti spekulací o možném zastavení staveb úseků severně od hraničního přechodu Mikulov-Drasenhofen. Informovala o tom dnes agentura APA.
    "Dopis paní ministryně k nám na úřad zatím nedorazil. Až se tak stane, budeme se jím samozřejmě zabývat a připravíme odpověď. Význam silnice R52 jako spojnice Brna a Vídně je nepochybný a naše odpověď se jistě ponese v tomto duchu," řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
    Silnice R52 patří k nejproblematičtějším dopravním stavbám v regionu. Nyní navíc figuruje v  krizovém plánu ministra dopravy Gustáva Slamečky mezi projekty, které by se kvůli nedostatku peněz mohly odsunout na neurčito. Silnice je hotova z Brna do Pohořelic, původní plány počítají se zahájením stavby z Pohořelic na jih v roce 2011.
    Zatímco rakouský parlament už v roce 1999 novelou zákona rozhodl vést dálnici A5 na Mikulov, na české straně se několik let vedly spory o to, zda pro spojení Brna s Vídní rozšířit silnici I/52 z Brna do Mikulova, nebo využít dálnici D2 z Brna do Břeclavi a odtud postavit přípojku na státní hranice. V  loňském roce vydala česká vláda usnesení, podle kterého se budou stavět obě silnice.
    Rakouskou stranu však nyní znepokojují různé spekulace kolem průběhu stavby či jejího případného zrušení. Ministryně Buresová požaduje v  dopise od svých českých protějšků vysvětlení. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno zveřejnil zprávu, že stavba R52 je riskantní investicí. Úřad zpochybnil evropskou i vnitrostátní potřebu rozšíření současného silničního spojení obou měst.
0 komentářů
přidat komentář