První výstava v bývalém Federálním shromáždění už v září

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
14.08.2009 01:10
Praha

Praha - První samostatnou výstavu si budou moci návštěvníci bývalé budovy Federálního shromáždění, kterou v červnu převzalo Národní muzeum (NM), prohlédnout už 16. září. To je o dva měsíce dřív než se původně plánovalo. Novinářům to dnes u příležitosti zahájení komentovaných prohlídek budovy řekl ředitel NM Michal Lukeš. Pravidelné prohlídky o historii budovy začnou už v  sobotu v 10:00 a potrvají dva měsíce.
    Klasický muzejní provoz zahájí v  září výstava Košický zlatý poklad, která podle Lukeše nabídne jeden z největších a unikátních evropských zlatých pokladů. Ten čítá asi 2900 mincí a celková váha zlata dosahuje 13 kilogramů. Následovat bude 17. listopadu už dříve avizovaná výstava Be Free! k 20. výročí sametové revoluce. Ještě před koncem roku bude zahájena výstava Olympionici. V příštím roce muzeum nabídne ukázku moravských sbírek nazvanou Poklady Moravy.
    Ještě před zahájením výstav se budou moci lidé do této budovy, z které se letos odstěhovalo rádio Svobodná Evropa, podívat v rámci komentovaných prohlídek. Ty budou mít 16 zastavení, během kterých se zájemci podívají například do bývalé sněmovny lidu, v které se rozhodlo o rozdělení Československa. Návštěvníci se podle Lukeše dozví jak o  historii budovy a lidech, kteří ji navštívili, tak o zajímavých uměleckých dílech, kterými je budova vyzdobena.
    Pracovníkům muzea se podařilo za dva a půl měsíce od převzetí vybudovat v přízemí objektu muzejní obchod a kavárnu, která je částečně vybavena původním nábytkem z doby Federálního shromáždění. Například křesílka byla dříve umístěna v parlamentních kuloárech. Návštěvníkům bude nově k dispozici také dětský koutek a toalety s přebalovacím pultem.
    Nová budova NM měla dnes získat nové jméno, které mělo vzejít z  veřejné soutěže. "Přišlo 617 návrhů. Seděli jsme nad tím dlouho, ale žádný jsme nevybrali," uvedl Lukeš. Lidé navrhovali například pojmenování Budova dějinného zlomu, Diamantový dům, Maják svobody, ale také Dinosaurus, Krabice nebo Obludárium. Muzeum chce všechny návrhy zveřejnit a požádat ještě jednou veřejnost, aby vybrala několik "finalistů". Nový název pak chce mít NM nejpozději v listopadu.
    NM plánuje objekt nabídnout kulturním i  komerčním akcím, pokud podle Lukeše nebudou narušovat provoz muzea. V říjnu se budova zřejmě stane dějištěm přehlídky pohybového divadla 4+4 dny v pohybu. Uvedli to dnes pořadatelé festivalu.
    Bývalé sídlo Svobodné Evropy a hlavní budovu muzea v budoucnu propojí podzemní 42 metrů dlouhý tunel, jehož vybudování bude stát zhruba 50 milionů korun. Výstavba bude součástí generální rekonstrukce hlavní budovy, která se uskuteční v letech 2011 až 2015 a vyžádá si podle Lukeše zhruba 3,8 miliardy korun. V současné době se koná výběrové řízení na projektanta rekonstrukce, definitivní projekt by mohl být podle Lukeše hotov na začátku příštího roku.
    Budova byla postavena v době první republiky jako sídlo burzy, po roce 1948 v ní sídlilo Federální shromáždění, tehdejší československý parlament, v roce 1995 se do objektu nastěhovalo rádio. K  původnímu třípatrovému objektu bylo na konci 60. let minulého století podle projektu architekta Karla Pragra přistavěno čtvrté a páté patro, které je posazeno na nosnících a vyčnívá do prostoru. Před několika lety byla stavba prohlášena za památku.
    Podle Lukeše Prager počítal s tím, že budova nebude věčně sloužit parlamentu, a doufal v její kulturní využití. Proto je podle ředitele budova pro potřeby muzea dobře řešena a nebude nutné dělat zásadní úpravy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články