Projekt opravy společenského domu v Lanškrouně zhotoví Atelier 90

Vložil
ČTK
12.08.2015 23:05
Ladislav Vlachynský
ATELIER 90 s.r.o.

Lanškroun (Orlickoústecko) - Společenský dům v Lanškrouně bude kvůli špatnému technickému stavu od 31. října uzavřen. Radnice připravuje jeho celkovou rekonstrukci, vybrala již architekta Ladislava Vlachynského pro zpracování objemové studie. Stavba by mohla být zahájena zhruba za rok, řekl dnes novinářům starosta Lanškrouna Radim Vetchý.

    "Zadání je takové, že bychom chtěli co nejméně bourat, chtěli bychom se vejít do stávajících dispozic. Je to ohraničeno vilou, která vždy zůstane, na konci je bývalý hotel, který by měl sloužit jako zázemí pro spolky a činnost Společenského domu. Mezi tím je jeviště s hledištěm," uvedl Vetchý. V budoucnu by se do budovy přemístila část činností Kulturního centra, v přízemí by měla zůstat zachována restaurace.
    Stavební průzkum zjistil, že historická budova se sálem i novější hotelová přístavba jsou v zanedbaném stavu, mnoho konstrukcí je na hranici životnosti. Například na jevišti by neměl vystupovat větší soubor dospělých, aby se strop neotřásal a nezřítil. V zimě je také nutné odstraňovat ze střechy sníh kvůli její nízké nosnosti. V minulosti se dokonce uvažovalo o celkové demolici.
    Radnice náklady na rekonstrukci předběžně odhaduje na 100 až 120 milionů korun. Podle Vetchého zřejmě nebude možné získat dotaci, město by si na stavbu muselo vzít úvěr.
    Společenský dům sídlí ve vile z druhé poloviny 19. století, vedle stojí bývalá výrobní hala, nyní společenský sál. Zaměstnanci podnikatele Rudolfa Emila Langera tam vyráběli zlaté a stříbrné řetízky. Prostorná vila začala sloužit kulturním účelům od poloviny minulého století a spravoval ji státní podnik Tesla, po privatizaci pak akciová společnost Tesla. Chátrající vilu později koupilo město. Po dobu oprav by se kulturní a společenské akce musely konat v městském Kulturním centru nebo jiných prostorách ve městě a okolí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články