Pro výstavbu nákupních center už v ČR není prostor

Vložil
ČTK
07.04.2011 22:05
Praha

Praha - V Česku už téměř nezbývá prostor pro výstavbu nových nákupních center. Důvodem je například nasycenost trhu ne- bo menší koupěschopnost obyvatel. Shodli se na tom dnes účastníci diskusního setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.
    "Výstavba velkých nákupních center pomalu přestává mít kvůli nasycenosti trhu smysl," řekl Karel Šmerák z developerské společnosti Unibail-Rodamco. Podle Karla Zemana z firmy ING REIM může v Česku vzniknout maximálně ještě deset úspěšných nákupních center.
    Z hlediska objemu nákupních ploch je podle Zemana Česko stále zhruba na 80 procentech průměru Evropské unie. Pokud se ale zohlední i koupěschopnost lidí, je Česko už nad průměrem unie.
    Potíže umocněné hospodářskou krizí se nevyhnuly ani obchodním centrům v Praze, která je z hlediska koupěschopné poptávky nad celorepublikovým průměrem. Zatímco na vrcholu stavitelského boomu v roce 2002 vzniklo podle údajů poradenské společnosti CB Richard Ellis v hlavním městě pět nákupních center, loni se otevřely brány dvou významnějších projektů. Letos se v  metropoli žádné větší obchodní centrum neotevře.
    V roce 2012 už ale může výstavba nákupních center v hlavním městě znovu mírně oživit, uvedl dnes Tomáš Drtina ze společnosti Incoma GfK.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
neničte naše dědictví
Věra Havlíčková
16.04.11 09:34
buldozer tam měl být už včera
Jan Obyvatel
19.04.11 02:03
zobrazit všechny komentáře