Příští léto se otevře turistům opravené jižní křídlo Špilberku

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
17.08.2012 10:25
Brno

Architektonická kancelář Radko Květ

Brno - Příští rok v létě otevře správa brněnského hradu Špilberk pro veřejnost jeho jižní křídlo, které se od loňského ledna opravuje. Náročné práce přijdou na 155 milionů korun a zahrnují i restaurování interiérů. Projekt by měl napomoci k oživení hradu tak, aby byl turistickým lákadlem pro všechny generace, řekl dnes ČTK primátor Roman Onderka (ČSSD). Součástí prací byl také archeologický průzkum. Podle vědců přinesl hned několik překvapení.
     Jižní křídlo je poměrně rozlehlé. Vznikne v něm okružní prohlídková trasa, jejíž součástí budou prostory pro výstavy. Počítá se v něm s vytvořením stálé expozice moderního umění.
     Vznikne nová pokladna a prodej se suvenýry. V plánuje je obnova dříve oblíbené hradní vinárny. V jižním křídle najdou zázemí herci při představeních na nádvoří hradu. Zpřístupněna bude i  jedna z teras, která nabízí pohled na východní část Brna.
     Jižní křídlo i  s východním bastionem hradu potřebovalo obnovu střechy, krovů a vnitřních omítek. Řemeslníci mají před sebou ještě restaurování oken a podlah.
     Práce využili archeologové k prozkoumání stavby. V jejich dlouho nepřístupných místech nalezli zlomky keramiky a honosně zdobených kachlových kamen z období, kdy byl Špilberk rezidencí moravských markrabat z rodu Lucemburků. Ke kuriozitám patří nález proděravělého měděného plechu. S největší pravděpodobností byly jeho části použity ve středověku k výrobě padělků grošů. Jak se na hrad dostal a komu patřil, se neví.
     Stejně neobvyklý je objev vojenských výložek z druhé světové války, kdy hrad sloužil jako kasárna německé armády. Obývali jej i jejich spojenci - vlasovci. Před příchodem Rudé armády na konci války si je některý z nich strhl a ukryl je pod podlahu.
     Špilberk se opravuje dlouhá léta. Obnoveny jsou jeho kasematy, administrativní budova i  většina jeho křídel. Na současné práce získalo Brno, které je vlastníkem hradu, dotaci 42 milionů korun od Evropské unie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články