Přerovskému projektu Mamutov bude vévodit obrovský mamut

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
11.04.2011 21:40
Přerov

Přerov - Mamut v životní velikosti a 3D projekce ze života pravěkých lovců budou vévodit expozici nového přerovského areálu s názvem Mamutov. Na podobě velkolepého projektu, který přesáhne hranice kraje a má připomínat tamní významnou archeologickou oblast, pracují architekti a scénograf. Jejich vizi již podpořilo i vedení radnice. Město hledá cesty, které by projekt v hodnotě kolem 150 milionů korun pomohly pokrýt. ČTK o tom informoval náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS).
    Zástupci radnice počítají s tím, že se stavbou by se mohlo začít za dva nebo tři roky.
    "Lidé by se zde měli dozvědět naučné věci o mamutech, o historii Přerova o lovcích mamutů i jejich životě, ale i o tom, jak tehdy vypadala Moravská brána. Na druhou stranu jsme vždy říkali, že nesmí chybět i komerční část, aby se tam lidé rádi vraceli," popsal náměstek Kulíšek.
    V areálu Mamutova by tak návštěvníci měli v budoucnu nahlédnout do života pravěkých lovců pomocí 3D projekce. "Na rozhledně budou umístěny dalekohledy, kterými se budou lidé dívat do Moravské brány, kudy mamuti táhli. Na projekci se poté objeví i samotní mamuti. Chybět by neměl i mamut v životní velikosti přesně na tom místě, kde byly nalezeny jeho kosti," doplnil náměstek. V podzemí areálu má být sál s prostorovou projekcí, počítá se i s restaurací v dobovém stylu. Odborníci mysleli také na vybudování oddychové části pro děti, na umístění soch či obrazů tvorů, kteří zde kdysi žili.
    Za vizi areálu dosud radnice zaplatila 340.000 korun, na letošní rok na to má vyčleněno dalších 490.000 korun. "Nyní se zpracovává libreto expozice, chystáme se zpracovat projektovou dokumentaci k územnímu plánu. Začneme také jednat o pozemcích, na které máme zatím jen smlouvu o pronájmu. Budeme nyní jednat o jejich odkupu nebo o dlouhodobému pronájmu," doplnil Kulíšek.
    Šestihektarový víceúčelový areál Mamutov chce radnice vybudovat v okolí archeologické lokality Hradisko v přerovské místní části Předmostí. Ve významné archeologické oblasti město otevřelo na podzim 2006 unikátní stezku s Památníkem lovců mamutů, kde návštěvníci najdou zakonzervované pravěké nálezy z této oblasti. Do lokality přijíždějí zájezdy i školní výlety. V roce 2009 zde město otevřelo i nové informační centrum.
    Naučná stezka společně s památníkem leží nedaleko největšího nalezeného souboru lidských ostatků archaické formy homo sapiens sapiens. Na hromadný hrob narazil v roce 1894 archeolog Karel Jaromír Maška. Nejvýznamnější část naleziště je už zastavěna sídlištěm, archeologové jsou však v této lokalitě dál úspěšní. Před časem zde nalezli téměř dvoumetrový mamutí kel. Stáří části ostatků pravěkého zvířete odhadli až na 30.000 let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články