Premiér: Stavba Národní knihovny není prioritou vlády

Vložil
ČTK
17.10.2007 00:15
Přerov

Praha 16. října (ČTK) - Nová budova Národní knihovny (NK) nepatří podle premiéra Mirka Topolánka mezi priority současné vlády. Není tedy vůbec zřejmé, zda na ni stát chce dát peníze. Původně měla budova vytvořená podle návrhu architekta Jana Kaplického stát na Letné, teď uvažuje Praha například o Strahově.

    "Vláda má dvě priority, a navazuje tak na vládu Jiřího Paroubka. Těmi jsou Národní muzeum a Klementinum. Knihovna tam není a není ani rozpočtově krytá," napsal Topolánek ČTK. Podle mluvčí vlády Jany Bartošové je výstavba knihovny záležitostí ministerstva kultury.
    Kvůli stavbě knihovny se příští týden sejdou pražský primátor Pavel Bém (ODS) a ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Podle dnešních informací ČTK primátor předloží Ježkovi seznam konkrétních míst, na nichž by objekt mohl vyrůst.
    O Strahově, konkrétně místě blízko Stadionu Evžena Rošického a vysokoškolských kolejí, se podle pražského radního pro územní rozvoj Martina Langmajera (ODS) uvažuje kvůli tomu, že okrajové části města nejsou pro knihovnu vhodné. Budova musí být v dosahu vysokých škol blízko centra, prohlásil radní. Bém již dříve hovořil o pankrácké pláni, Proseku a Letňanech. Mezi další možná místa patří třeba Stodůlky.
    O tom, zda bude na Letné stát knihovna podle Kaplického návrhu, který vzešel z mezinárodní soutěže, se začalo spekulovat minulý týden. Proti návrhu je většina městských zastupitelů ODS včetně Béma. Langmajer dnes novinářům řekl, že návrh Jana Kaplického určený pro Letnou pravděpodobně nebude možné přesunout. Zřejmě to totiž zakazují směrnice Mezinárodní unie architektů (UIA).
    Podle představitelů města zasahuje vítězná studie i na jiné pozemky na Letné, než které loni v březnu zastupitelé schválili pro prodej Národní knihovně. Ani výstavba budovy na schválených parcelách by však údajně nebyla možná, protože by nebyly splněny podmínky města pro prodej parcel. Knihovna by totiž kolidovala s již zahájenou stavbou vnitřního automobilového okruhu, upozornil dnes primátorův náměstek Pavel Klega (ODS).
    Národní knihovna chce stavbou své druhé budovy řešit zejména prostorové problémy. Pokud podle ředitele Ježka nevznikne nová stavba, nastane po roce 2010 kolaps knihovny z kapacitních důvodů. Do nové budovy by se měly přestěhovat novodobé knihovní fondy v počtu milionů kusů. V Klementinu mají zůstat historické fondy, tedy knihy a tisky do roku 1801.
    Světoznámý architekt českého původu Kaplický v neděli připustil, že by jeho návrh budovy NK vůbec nemusel v Praze stát. Kaplický, který se podle včerejších informací v neděli oženil s filmovou producentkou Eliškou Fuchsovou, také varoval, že světoví architekti by napříště mohli mít k mezinárodním soutěžím v ČR nedůvěru.
0 komentářů
přidat komentář