Premiér si myslí, že by Praha mohla opustit seznam UNESCO

Vložil
ČTK
31.08.2007 11:10
Praha

Praha - Premiér Mirek Topolánek se domnívá, že by Praha mohla dobrovolně opustit seznam světového kulturního dědictví UNESCO, napsal server Týden.cz. Premiér si podle tohoto zdroje myslí, že by Praha nepřišla s vyškrtnutím ze seznamu o turisty, a pokud by tento fakt "dobře prodala", ještě by to městu marketingově prospělo.

Informace přichází ve chvíli, kdy výbor UNESCO na svém zasedání na přelomu června a července opětovně vyjádřil znepokojení nad plány na výstavbu výškových domů na Pankráci; Praha se má vyjádřit do února příštího roku, jak své plány upravila v tom směru, aby stavby neohrozily panorama a krajinný ráz města, díky němuž se historické centrum Prahy na seznam dostalo.
Trendem mezi těmi, kdo jsou na seznamu zapsáni, je naopak snaha udržet svou pozici a poskytovat expertům UNESCO záruky, že je o památku dobře postaráno v současnosti i do budoucna.
Zapsání památky na listinu světového dědictví je obecně chápáno jako vysoce prestižní záležitost; žádný turistický bedekr takovou památku neopomine zmínit. Premiér si ale myslí, že by Praha nic ze své přitažlivosti neztratila, kdyby ze seznamu zmizela. Dokonce by na tom ještě mohla vydělat, uvádí Týden. Poznamenává však, že výrok relativizují kulisy, ve kterých zazněl. Premiér jej pronesl v úterý vpodvečer po výstupu na Říp, když se občerstvoval v bufetu pivem.
Premiérova slova jsou průlomová, protože by to bylo poprvé v historii, kdy některá z památek dobrovolně seznam dědictví opustí. Krok Prahy by vůbec nekorespondoval s děním v Evropě: například Varšava se dlouho o zápis snažila, Vídeň zase zoufale usilovala, aby mezi vybranými památkami zůstala.
O tom, zda by nebylo lepší na seznamu UNESCO nebýt, občas spekulují zastánci výstavby výškových staveb a mrakodrapů ve městě. Pro ně může být skutečnost, že je historické centrum chráněno zápisem, brzdou. Dosud se však v podobném smyslu nevyjádřil vysoce postavený politik.
Česká republika má kromě Prahy dalších 11 zápisů na listině světového dědictví a tímto počtem patří v poměru k velikosti země a množství obyvatel mezi nejúspěšnější.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Ludvik
31.08.07 11:38
stejne nas nevyskrtnou
bob
31.08.07 01:59
skanzen
pipa
31.08.07 01:43
jistě pane premiére...
Pietro
31.08.07 01:45
Cože?
Lukáš Obdržálek
31.08.07 02:10
zobrazit všechny komentáře

Související články