Před 140 lety byl položen základní kámen k Národnímu divadlu

Vložil
ČTK
15.05.2008 09:40
Praha

Praha - Desetitisíce párů očí 16. května 1868 dychtivě sledovaly, jak František Palacký a další významné osobnosti českého společenského života poklepávají na vltavském nábřeží pozlaceným kladívkem na základní kámen ke stavbě Národního divadla. Byla do něj zazděna schránka, která kromě zakládací listiny ukrývala plány divadla, pamětní brožuru, mince, bankovky, noviny, časopisy a kus malty z kostnického vězení mistra Jana Husa.

    Původně byl jako základní kámen vlastního českého divadla vybrán kámen z posvátné hory Říp, ale celonárodní vlastenecké nadšení vedlo i další kraje Čech a Moravy k tomu, aby do základů uložily také kameny své. Kolik věnovaných kamenů bylo, se dnes přesně ani neví. Dochovaný soupis uvádí 21 položek, dodatečně byly dovezeny ještě kameny tři. Kámen z Řípu se ale "hrdinou" slavnostního aktu nestal. Pro sílící spory o to, které místo v zemi je nejvýznamnější a nejpamátnější, zvolil sbor nakonec diplomaticky kámen z náhodně vybraného neutrálního a neznámého místa. Pravým základním kamenem je tedy žulový kvádr z Louňovic na Černokostelecku.
    Základy Národního divadla, postaveného z peněžních darů spolků a prostých lidí, byly dokončeny v listopadu téhož roku. Koncem roku 1877 už jej zakrývala střecha. Zbývala vnitřní a vnější výzdoba a v červnu 1881 téměř dokončené divadlo otevřelo slavnostní představení Smetanovy opery Libuše. Při dokončovacích pracích ale o tři měsíce později vypukl požár, a tak si vlastenci na svou vytouženou zlatou kapličku museli ještě dva roky počkat - do 18. listopadu 1883.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
RECEPT NA NÁRODNÍ KNIHOVNU
buditel
15.05.08 12:31
Ad buditel
16.05.08 05:42
zobrazit všechny komentáře