Pražská zoo dnes otevřela dřevěnou rozhlednu

Zdroj
Táňa Švrčková
Vložil
ČTK
13.06.2009 15:45
Praha

Praha - Pražská zoo dnes otevřela pro návštěvníky novou rozhlednu. Celodřevěná věž je vysoká 18,5 metru a má 85 schodů. Stála čtyři miliony korun, přístupná bude za hezkého počasí návštěvníkům zdarma, řekl dnes při slavnostním otevření rozhledny ředitel zoo Petr Fejk.
    "My jsme si přáli tuto rozhlednu už dlouho, protože areál pražské zoo skýtá neuvěřitelně krásné výhledy na hlavní město, na koryto řeky Vltavy tady z tohoto místa, což je nejvyšší místo našeho areálu, kterému říkáme Obora. Je krásně vidět na Pražský hrad, na Prahu 8, 7, 6," popsal Fejk výhled. "Povodeň zdržela naše plány. Teď jsme na to už našli sílu, zahrada je opravená, tak si můžeme dovolit takovéto turistické bonbónky," dodal.
    První dřevěná rozhledna v Praze je přesná kopie rozhledy z vrchu Smrk v Jizerských horách, která byla vybudována v  roce 1892 a stála tam zhruba 60 let. V padesátých letech ji zbourali, protože přes válku přestala být udržována a zchátrala.
    "Udělali jsme takovou slavnost, takový revival českého turismu a období, kdy tyto rozhledny a různé výletní parníky a zájezdní hostince vznikaly a kdy myšlenka českého turismu byla v největším rozvoji," uvedl. Slavnostního otevření rozhledny se zúčastnil i  filmový režisér Jiří Strach, hudebník Michal Hrůza, zástupci Klubu přátel rozhleden i Nového Města pod Smrkem, kde rozhledna kdysi stála. Dnes tam stojí rozhledna nová, s kovovou konstrukcí.
    "Je to docela dobrodružný výstup, jak to je opravdu sto let stará konstrukce, tak to není žádný výtah, nic pohodlného," popsal poměrně strmý a náročný výstup Fejk. Strach si rozhlednu moc neužil, sestoupil jako jeden z prvních.
    Obora je nejvyšší místo zahrady hned vedle expozice bizonů, návštěvníci se sem dostanou podél pavilonu indonéské džungle a horní stanice lanovky. "Hned dole je občerstvení, takže část rodiny, která nechce nahoru, se může občerstvit a čekat, až jí zamává ta statečnější seshora," dodal ředitel zoo.
    Předseda Klubu přátel rozhleden Martin Špád přítomným dětem a rodičům prozradil, že v Česku je asi 250 až 270 rozhleden. Nová rozhledna je v Praze už šestou - po petřínské, žižkovské věži, Cibulce, veřejnosti už nepřístupné rozhledně v Domě dětí a mládeže v Modřanech a dvou identických rozhlednách na Lahovickém mostě. Vlastní rozhlednu má také olomoucká zoo, ale se železnou konstrukcí.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Rozhledna v pražské ZOO
Pawerová
13.06.09 06:57
4mil... ?
31.07.09 03:48
rozhledny...
petr.cagaš
31.07.09 06:06
zobrazit všechny komentáře