Praha zná vítěze soutěže na obnovu Štvanice, blokuje ji odvolání

Zdroj
Jana Hrubá
Vložil
ČTK
29.05.2013 21:40
Praha

Praha - Praha zná vítěze architektonické soutěže na obnovu ostrova Štvanice. Vyhlášení výsledků, které měly být zveřejněny v nejbližších dnech, se ale zřejmě zpozdí až o několik měsíců. Jeden z vyřazených účastníků soutěže se totiž odvolal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Informace ČTK potvrdili předseda úřadu Petr Rafaj a Tomáš Hudeček (TOP 09), který je pověřený vedením Prahy.
    Odborná komise o víkendu vybírala z osmi soutěžních návrhů, které postoupily do druhého kola, a shodla se na vítězi. "Výsledky jsme chtěli zveřejnit příští týden v pondělí, kvůli právní nejistotě budeme ale zřejmě muset počkat do rozhodnutí ÚOHS," řekl Hudeček. Podle pravidel soutěže jsou členové výběrové komise až do zveřejnění výsledků vázáni mlčenlivostí. Co vítěz ve svém projektu navrhuje, tak není jasné. Už dřív se spekulovalo o tom, že by na Štvanici mohl vyrůst koncertní sál. K ostrovu by také mohl vést systém lávek a můstků.
    Odvolání poslal úřadu neúspěšný účastník prvního kola soutěže. "Návrh pochází od jednoho z účastníků soutěže a v současné době se s ním teprve seznamujeme," uvedl Rafaj. "U správních řízení týkajících se veřejných zakázek, tedy i architektonických soutěží, je nutno počítat s trváním v řádu měsíců," doplnil.
    První etapa revitalizace ostrova by měla stát až půl miliardy korun a potrvá několik let. Podle některých odhadů to bude až pět let.
    Pražský ostrov Štvanice získal své jméno podle toho, že se na něm v 19. století konaly štvanice zvěře. Ve 30. letech minulého století byl na ostrově postaven zimní stadion, který byl loni kvůli špatnému technickému stavu zbourán. Stadion byl památkově chráněn, s jeho demolicí nesouhlasili památkáři ani velká část veřejnosti.
    Naprostá většina zakázek na architektonické projekty byla dosud v Praze řešena obchodními soutěžemi, kde hraje největší roli nejnižší cena. Vyhlášení architektonické soutěže na obnovu Štvanice se proto setkalo s pozitivními ohlasy odborné veřejnosti.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Právní nejistota
Vích
30.05.13 10:03
kam vlastně kdo spěchá?
Pražák
30.05.13 10:37
???
takyarchitekt
31.05.13 02:28
zobrazit všechny komentáře

Související články