Praha 5 nechá za 1,2 milionu vyklidit odpad a suť z osady Buďánka

Zdroj
Aleš Berný
Vložil
ČTK
04.03.2015 13:35
Praha 4. března (ČTK) - Vedení radnice Prahy 5 nechá vyklidit odpad a sutiny z bývalé dělnické kolonie Buďánka. Práce by měly začít v březnu a radnici vyjdou na zhruba 1,2 milionu korun. ČTK o tom informovala Šárka Mlátilíková z kanceláře starosty Prahy 5. Osada Buďánka je bývalou dělnickou kolonií, v současné době je zdevastovaná a chátrá.

    "Postupné vyklízení lze považovat za prvotní a nutnou součást revitalizace osady Buďánka," uvedla Mlátilíková.
    Po úklidu nechá radnice zajistit a zakonzervovat jednotlivé domy před jejich budoucí rekonstrukcí. Náklady na vyklizení jsou zhruba 1,181 milionu korun a radní Prahy 5 již schválili výběr firmy, která práce provede.
    Kdy přesně začne radnice pětici domků vyklízet, zatím není jasné. Nejdříve musí totiž schválit rozpočet na letošní rok - návrh rozpočtu projednají zastupitelé na svém zasedání 19. března. Nyní Praha 5 hospodaří v rozpočtovém provizoriu, které jí neumožňuje práce financovat, může platit pouze chod městské části.
    Praha 5 chce z Buďánek, podle v minulosti schváleného plánu, udělat kulturní centrum. Zchátralé domy mají být opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených by měly stát nové ve stejném půdorysu i objemu - nebudou ale kopiemi původních. Ještě předtím všechny domy prohlédne statik, následovat bude geodetický a stavebně-technický a stavebně-historický průzkum. Prvním opraveným domem bude bývalá mlékárna.
    Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 za vlády někdejšího starosty Milana Jančíka (tehdy ODS) nechala Praha 5 polovinu domů zbourat. Buďánka je původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články