Postavit v Česku pasivní dům bude snazší

Zdroj
Centrum pasivního domu
Vložil
Tisková zpráva
08.04.2009 22:25
Brno - První dotace na pasivní domy v historii České republiky. Jak je získat? Na to odpověděl ministr životního prostředí Martin Bursík, který v druhém dubnovém týdnu vyhlásil nový dotační program na podporu úspor energií v obytných budovách ZELENÁ ÚSPORÁM.
      Absolutní novinkou v programu je možnost jakékoli fyzické osoby žádat o dotaci na zateplení svého stávajícího rodinného domu nebo výstavbu nového pasivního domu. Všechny dotace jsou nárokové.

Program Zelená úsporám se dělí na 4 oblasti podpory:
A. ZATEPLOVÁNÍ rodinných a bytových domů - je možné získat až 682,5 tis. Kč u RD a 162 tis. Kč na byt (max. však 50 % nákladů)
B. VÝSTAVBA nového rodinného nebo bytového PASIVNÍHO DOMU - je možné získat 220 tis. Kč na novostavbu pasivního rodinného domu nebo 140 tis. Kč na pasivní bytovou jednotku
C. získání OBNOVITELNÉHO ZDROJE ENERGIE pro vytápění domu a ohřev vody (zdroje na biomasu, tepelná čerpadla nebo solární kolektory) - je možné získat až 80 tis. Kč na zdroj na biomasu nebo solárně-termické kolektory s přitápěním u RD (podpora je opět omezena procentem z celkových pořizovacích nákladů) nebo až 35 tis. Kč na solárně-termické kolektory s přitápěním na bytovou jednotku
D. získání BONUSU při kombinaci výše uvedených oblastí - činí 20 tis. Kč u RD a 50 tis. Kč při kombinaci opatření

      Poskytovatelem dotace je Státní fond životního prostředí (SFŽP). Příjem žádostí o dotace bude zahájen na Den Země - ve středu 22. dubna 2009. Požádat o dotaci bude možné na krajských pracovištích SFŽP nebo na pobočkách pověřených bank. Banky, které budou žádosti administrovat, budou současně nabízet poskytnutí úvěru na pokrytí zbývající části investice. O dotaci z programu Zelená úsporám lze žádat jak před realizací opatření tak po ní (kromě opatření dokončených před 1. dubnem 2009).
0 komentářů
přidat komentář

Související články