Po žalobě padlo kvůli Národní knihovně i trestní oznámení

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
26.08.2008 11:40
Praha

Praha - Skupina pěti architektů podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli soutěži na návrh nové budovy Národní knihovny (NK). Již loni na podzim přitom žalobu kvůli soutěži podali jedni z jejích účastníků, studio HŠH architekti, kteří skončili na třetím místě.
    Oba podněty se týkají údajné neregulérnosti soutěže. Trestní oznámení bylo podáno 8. srpna; ani žalobou se ale zatím soudy nezabývaly. "Počítám, že by jednání mohlo být nařízeno v září," řekl ČTK jednatel studia Tomáš Hradečný. Žaloba o náhradu škody byla podle něj tehdy jediná možnost, jak by se mohl soud vyjádřit k  oprávněnosti či neoprávněnosti odměn, a tedy i k průběhu soutěže.
    HŠH architekti od vyhlášení výsledků soutěže uvádějí, že byla neregulérní. Několikrát se obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten opětovně uváděl, že nemůže soutěž o návrh posuzovat; může tak činit jen v  případě zakázky vypsané podle zákona o zadávání veřejných zakázek.
    ÚOHS dříve knihovně potvrdil, že mohla uplatnit výjimku z tohoto zákona, tedy nevyhlašovat soutěž v souladu s ním. Nyní, se znalostí stanoviska Evropské komise, ale šéf úřadu Martin Pecina uvádí, že tehdy rozhodl špatně a výjimku nebylo možné uplatnit. Uvádí, že přezkoumat postup zadavatele může v případě, bude-li na základě výsledků soutěže vyhlášena zakázka na projektové práce.
    Trestní oznámení podalo pět architektů, kteří se soutěže nezúčastnili a kteří ani nepatři k jiné skupině architektů, jež na údajnou neregulérnost soutěže také poukazuje. "Není to proti knihovně, soutěži, ani proti vítěznému návrhu. Chceme, aby věci fungovaly tak, jak mají," řekl ČTK jeden z architektů Ján Sempel.
    Trestní oznámení spolu s ním podali ještě architekti Ludvík Grym, Petr Pištěk, Pavel Rada a Jan Sapák. Stejně jako dalším kritikům soutěže jim vadí, že vítězný projekt nesplnil závaznou podmínku zadání, tedy umístění Národního konzervačního fondu nad zemí. Měl být podle nich vyřazen. Porota jej však pustila dál a nakonec nechala vyhrát. Vedení NK oponuje tím, že si před vyhlášením soutěže nedokázal bezpečné uložení knih pod zemí představit a autor vítězného návrhu Jan Kaplický přišel s převratným řešením.
    Podle autorů trestního oznámení by mohlo v případě soutěže jít o trestný čin "pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě" spočívající v neoprávněném zvýhodnění některých soutěžitelů, respektive "porušování povinnosti při správě cizího majetku".
    Na ÚOHS se HŠH architekti obrátili již krátce po vyhlášení vítěze. Později tak učinilo i ministerstvo kultury, úřad ale stále nechtěl rozhodnout a vyžádal si stanovisko Právnické fakulty UK a Evropské komise. Obě stanoviska pak vedla ÚOHS k tomu, že doporučil NK, aby soutěž zrušila. Vedení NK však soutěž zrušit nechce, říká, že soutěž byla vypsána podle pravidel Mezinárodní unie architektů, jež jsou českým zákonům nadřazena.
    Budoucnost nové budovy se měsíce točí v kruhu - většina zainteresovaných stran svaluje vinu na ostatní. Za problémy se označují pozemky, nedostatek peněz i zmíněné problémy se soutěží. Ministr kultury v červenci ale řekl, že knihovna podle Kaplického na Letné stát nebude.
20 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Začíná se to hýbat....
Pietro
26.08.08 06:00
chybka
M.
27.08.08 06:37
Qui prodest?
I.H.
05.09.08 12:03
pro IH
h
05.09.08 03:52
ještě pro IH
h
05.09.08 03:44
zobrazit všechny komentáře

Související články