Plzeň upraví bývalé depo pro kulturu, haly se otevřou na jaře

Vložil
ČTK
16.09.2014 09:55
Plzeň

Plzeň - Plzeň zahájí na podzim základní úpravy v části areálu bývalého depa v Cukrovarské ulici. Do dvou hal o ploše 3000 metrů čtverečních a několika menších prostor přesune společnost Plzeň 2015 většinu aktivit, jež se měly jako součást Evropského hlavního města kultury (EHMK) původně konat v areálu Světovar. Bývalou vozovnu dopravních podniků otevře veřejnosti v březnu hudebním festivalem, následovat budou výstavy. Do té doby je nutné haly vyčistit, oddělit příčkou, zajistit nový způsob vytápění a provést další menší opatření, řekl ČTK programový šéf Plzně 2015 Jiří Sulženko.
    "Depo nám umožňuje naplnit většinu funkcí plánovaných pro Světovar, stav objektu je dokonce lepší, uživatelé to tam opustili nedávno," uvedl.
    Dopravní podnik využíval depo v Cukrovarské ulici 115 let, v srpnu se přesunul do nové vozovny. Plzeň 2015 objekty získala od města do výpůjčky na tři roky. Zastupitelé také uvolnili na úpravy 7,2 milionu korun.
    Podle Sulženka většina z těchto peněž půjde na zajištění vytápění areálu. "Z provozu se musí vyřadit stará kotelna na páru, protože nemá potřebné revize a její provoz je velmi drahý. Nutná bude výměna topných těles, výměníková stanice, což spolkne přes polovinu rozpočtu," uvedl.
    Zbytek peněz se použije na zajištění požárních a hygienických standardů, tedy například obyčejné dveře se vymění za požární, nová příčka oddělí obě haly, udělá se menší elektroinstalace, část se vymaluje. "Bude to fajn, bude to kvalitní, čisté, příjemné pro veřejnost, ale v porovnání se Světovarem jednodušší," uvedl Sulženko.
    Plzeň 2015 využije bývalou halu autobusových oprav a halu těžkých oprav, jež spolu s velkým dvorem tvoří komplex ve tvaru L. Náplň má také pro několik menších prostor, sloužit budou jako dílny pro veřejnost a takzvané sdílené prostory.
    Základ programu v depu budou v roce 2015 tvořit víkendy věnované kultuře jednotlivých evropských zemí. V plánu jsou také dvě rozsáhlé výstavy, jedna čerpající z rodinných fotografií Plzeňanů, druhá zaměřená na design. Plzeň 2015 jedná i o dalším využití prostor s partnery, jako je například Tanec Praha, Mezinárodní festival Divadlo, chystají se divadelní koprodukce.
    Plzeň musela najít náhradní prostory pro program EHMK, protože se zkomplikovala stavba takzvané kulturní fabriky ve Světovaru. V izolacích objektu byl na jaře nalezen nebezpečný dehet. Dosud není jasné, zda bude projekt zrealizován.
0 komentářů
přidat komentář