Plzeň spojí s pivovarem po 150 letech nová lávka přes Radbuzu

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
19.08.2012 09:50
Plzeň

Plzeň - Centrum Plzně spojí už příští měsíc s pivovarem po téměř 150 letech nová lávka přes řeku Radbuzu. Atraktivní přístup do areálu Plzeňského Prazdroje se otevře turistům i občanům současně s relax centrem, rozsáhlou sportovní a odpočinkovou zónou ve Štruncových sadech, kterou s využitím peněz z  EU dokončuje radnice. ČTK to řekla manažerka cestovního ruchu Prazdroje Jindřiška Eliášková.
     "Hrozně to vítáme, protože to vychází krásně před 5. říjnem (na oslavy 170. výročí uvaření první várky piva Pilsner Urquell). Bude to symbolika opětovného propojení města a pivovaru," dodala.
     Dřevěná lávka mezi obcí a loukou, kde se stavěl pivovar, vznikla přibližně ve stejných místech ve 40. letech 19. století. V 70. letech 19. století ji vzala voda a od té doby tam nebylo nic. Prazdroj přispěl na projekt a podílí se na části lávky, která vede v areálu a svádí lidi ze střechy garáží až na nádvoří před návštěvnické centrum, kde končí koridor. Lávka za zhruba deset milionů korun bude stejně jako nádvoří pivovaru od půlnoci uzavřená, otevírat se bude v 05:00.
     "Velmi ji vítám. Všichni víme, že dlouhodobě není dopravní situace před pivovarem dobrá a není také jednoduše řešitelná. Je to jizva minulého politického období," uvedla manažerka. Lávka, určená i pro cyklisty, podle ní "trochu nahrazuje" možnost, aby se lidé bezpečně dostali z pivovaru do města a obráceně. Bude sloužit turistům, ale také Plzeňanům k procházkám. Budou moci bezpečně projít oblastmi, kam se dříve neodvážili vstoupit, protože nechtěli přebíhat magistrály, dodala. Z pivovaru projdou lidé mezi sokolovnou a stadionem k podchodu pod magistrálou, takzvané myší díře, a upravenou Mlýnskou strouhou dojdou do centra.
     Relax centrum začne fungovat od konce září. Přijde na 115 milionů korun, z čehož 72 milionů Kč vydá EU a zbytek půjde z městského rozpočtu. Už jsou hotové pískové stezky, asfaltové cesty, osvětlení a vstupy k  vodě. Staví se 18 metrů vysoká horolezecká stěna a skate park. V dosud zanedbaném prostoru na soutoku řek Radbuzy a Mže vnikne v novém parku náměstíčko s fontánou a venkovní galerie. Nevzhledný masivní betonový plot lemující stadion nahradí nové průhledné oplocení.
     Všemi turistickými trasami Prazdroje loni prošlo přes čtvrt milionu turistů, meziročně o 11 procent více. "Za letošních sedm měsíců evidujeme opět nárůst o sedm procent. Už je to velký turistický průmysl, který provozujeme," dodala Eliášková.
0 komentářů
přidat komentář

Související články