Plzeň chystá na konec dubna čtyřdenní Dny designu

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
23.11.2011 22:35
Plzeň

Plzeň - V ulicích centra Plzně budou příští rok na jaře čtyřdenní Dny designu. Organizátoři z řad plzeňských designérů chtějí, aby se z  nich stala každoroční akce. První jsou naplánované současně s filmovým festivalem Finále, tedy na konec dubna. Budou se tam prezentovat designéři ze všech odvětví, studující i pracující. Zaměří se hlavně na bytové interiéry a doplňky, oblečení, šperky, boty i na průmyslový design, architekturu a scénografii, řekla ČTK Dita Nosková, plzeňská stylistka, vizážistka a majitelka studia Design Block.
    Na velkých exhibicích se na plzeňských ulicích sejde přes 100 tvůrců. První ročník nemá být megalomanský, ale "perfektně připravený", aby se k akci postupně přidávali další tvůrci a studia.
    "Pěší zóna bude sloužit jako velká scéna. Dále budeme mít ve vypůjčené velké budově design market, kde si tvůrci postaví své vlastní dílny," řekla Nosková.
    Do Plzně přijedou designéři z celé ČR i ze Slovenska; v dalších letech má akce přilákat zahraniční tvůrce, kteří budou organizovat workshopy pro studenty i veřejnost. Organizátoři chtějí navázat osobnější vztah tvůrců s  veřejností přímo na ulici. Velmi úzce spolupracují s Ústavem umění a designu Západočeské univerzity. "Studenti tam budou mít výstavu na design marketu a budou soutěžit o peníze na svou kolekci pro příští rok," uvedla.
    Pro podporu akce, která bude stát statisíce korun, založili organizátoři občanské sdružení Následuj králíčka. Bude usilovat o městské i krajské granty a jedná se sponzory. "Ale nechceme to dělat komerčně a vybírat od designérů nájmy jako v  Praze a jinde," řekla Nosková.
Pořadatelé chtějí dát příležitost mladým designérům a naučit lidi kvalitně vnímat design. "Je třeba, aby si uvědomili, že není jen pro horních deset tisíc, jak se mnozí domnívají. Design začíná u nich doma a je to každodenní záležitost, kterou si do života můžete přinést a nemusíte kupovat plastové věci ve Vše za 39 korun," uvedla organizátorka Pavla Kormošová. Lidé podle ní podvědomě touží po originalitě, ale zároveň chodí do supermarketů, protože nevědí, kam jinam jít. V Plzni jsou čtyři designové krámky, ale lidé je neznají. Organizátoři chtějí ukázat, že design není jen o  tom kupovat si drahé věci.
    Akce se chystá v sadovém okruhu centra města a na náměstí. V jednání je podle Noskové večerní 3D vizualizace na katedrálu sv. Bartoloměje. Vstupním tahákem, který má veřejnosti akci přiblížit, bude první Design Koktejl 1. prosince v plzeňském kulturním domě Peklo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články