Park vědy v Roztokách u Prahy už je v provozu

Vložil
ČTK
26.08.2014 20:15
Roztoky (u Prahy) - Park vědy v Roztokách u Prahy už je v provozu. Jedná se o druhý technologický park v tomto městě. Budou se zde zkoumat technické inovace, například motorů. ČTK o tom informovala Petra Hollá z tiskového oddělení společnosti Trigema, pod níž komplex spadá. Cílem projektu je vytvoření dobrého prostředí pro inovační firmy a poskytovat jim služby a prostory umožňující spolupráci mezi vysokými školami či výzkumnými organizacemi a podnikatelskou sférou.
    Park vědy byl do ročního zkušebního provozu uveden 22. srpna. V tomto režimu budou probíhat různá měření, například akustických hodnot, a park bude postupně vybavován výzkumnými technologiemi. To ale neznamená, že provozy nebudou fungovat naplno. „Nový park bude součinně doplňovat ten stávající a nabídne mnoho nových pracovních míst pro kvalifikované pracovníky z Prahy a středních Čech,“ uvedl ke spuštění projektu generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. Zaměstnanci, kterých by mělo být více než sto, by měli nastoupit v lednu roku 2015.
    Projekt Park vědy Roztoky je podle Sourala ještě ambicióznější než jeho předchůdce a výzkumníkům nabídne nejen lehké a těžké výzkumné laboratoře, ale i administrativní zázemí, podzemní parkovací stání, nebo zelenou střešní terasu pro relaxaci.Provoz stavby by měl také být šetrný k životnímu prostředí. Bude například využívat tepelná čerpadla i denní světlo, aby budova byla maximálně energeticky úsporná. Fungují zde i automatické senzory zajišťující optimální využití venkovních žaluzií.
    Výstavba vědeckotechnického parku v Roztokách je z většiny hrazena z evropských dotací. Náklady na vybudování parku přesáhly 300 milionů korun, vědci v něm budou mít k dispozici výzkumná a testovací zařízení v hodnotě přes 50 milionů korun. Využijí je k vývoji ekologických, energeticky účinných a bezpečnějších motorů a jejich komponentů. Vědci by se v parku měli setkávat se světovými kapacitami v různých vědeckých oborech, technologické zázemí bude k dispozici i firmám, které se zabývají strojírenstvím. Součástí projektu je i podnikatelský inkubátor. Firmy by tam měly navazovat spolupráci s vysokými školami.
    Park vědy se bude skládat z kanceláří, výzkumných pracovišť a laboratoří z oblasti lehkého průmyslu a byl založen ve spolupráci se Strojní fakultou ČVUT, Centrem vozidel udržitelné mobility a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Nový objekt vzniká vedle už vybudovaného vědecko-technického parku, jehož výstavba za 450 milionů korun skončila před dvěma lety. Vědecko-technický park využívá Strojní fakulta ČVUT společně s podnikatelským sektorem.
    Ve Středočeském kraji vzniká několik dalších vědeckých center. Letos bylo zprovozněno výzkumné centrum ČVUT v bývalém areálu Poldi v Kladně. V Dolních Břežanech u Prahy vzniká laserové centrum a ve Vestci u Prahy biotechnologické a biomedicínské centrum.

0 komentářů
přidat komentář

Související články