Pardubický obchodní dům Prior existuje 40 let

Vložil
ČTK
18.08.2014 16:40
Pardubice

Pardubice - Pardubický obchodní dům Prior tento pátek slaví 40 let od svého otevření. V době svého vzniku byl jediným nákupním centrem na východě Čech. V sousedním Hradci Králové si obyvatelé počkali na vlastní obchodní středisko Prior až do roku 1981. ČTK to dnes řekl jednatel Klubu přátel Pardubicka Jan Řeháček.
    "Čerpal jsem z dobového tisku, podle něj byla tržba za první den 1,5 milionu korun. Slavnostního otevření se zúčastnila tehdejší politická reprezentace města," řekl Řeháček.
    Prior na Masarykově náměstí upoutával pozornost červeno-oranžovou barvou, která údajně měla odkazovat na červený znak města. Osmiúhelníková okna zase měla symbolizovat plástve medu a v Pardubicích připomínat tradici medových perníků. V Prioru nejspíš pracovalo až 600 zaměstnanců. Na prodejní ploše o 5850 metrech čtverečních si podle dobových pramenů lidé mohli vybírat z 20.000 až 25.000 druhů zboží.
    "Čas od času se tam dalo sehnat luxusní zboží z dovozu. Pamatuji si, jak jsem tam v roce 1975 stála frontu na sedačkový kočárek z Německa. Nebo jsem si tam koupila úpletový komplet ze Švýcarska. Byl to opravdu kvalitní materiál, kdyby se neomrzel a neztloustla jsem, visí mi ve skříni dodnes," řekla ČTK důchodkyně, která dnes v obchodním domě nakupovala.
    "Tenkrát tam pracovala v galanterii moje sestřenice. Kdybych tam neměla spojku, nedozvěděla bych se nic. Člověk tam musel hned utíkat, jinak bylo všechno lepší zboží hned pryč," dodala seniorka.
    Prior stavěla stejnojmenná společnost ze Slovenska. O stavbě obchodního domu v Pardubicích podle návrhu architektky Růženy Žertové z Brna se rozhodlo v roce 1967. Centrum vznikalo v letech 1971 až 1974, slavnostní otevření se konalo v pátek 23. srpna. Výstavba Prioru přišla na 60 milionů korun a ročně měl obchodní dům naplánovaný obrat 280 milionů korun.
    Podlaha v přízemí byla a je dodnes z kubánského mramoru. Středisko je stále zásobováno přes vjezd do suterénu, kde jsou rampy pro skládání zboží. "Prior měl první eskalátory v Pardubicích. Unikátem byl i hlavní vchod se spouštěcím skleněným portálem. Aby mohl být trvale otevřen za každého počasí, musely zde výkonné ventilátory vzduchotechniky vytvořit vzduchovou clonu," řekl Řeháček.
    Hlavní vchod Prioru už neexistuje, protože byl v roce 2008 spojen s nákupním centrem Afi Palác. V roce 1992 koupila Prior americká společnost K-Mart a v roce 1998 se stala jeho majitelem britská firma Tesco, která jej vlastní dodnes. Masovější výstavba nových obchodních center začala v Pardubicích na volných pozemcích v druhé polovině 90. let. První se otevřela v roce 1998. Obyvatelé začali jezdit na nákupy do supermarketu Globus a Kaufland nebo do hobbymarketu Baumax. Podle loňského odhadu ČTK supermarkety, obchody se zbožím pro kutily, oblečením či elektronikou zabírají přes 12 hektarů, což je asi 20 Pernštýnských náměstí dohromady.
0 komentářů
přidat komentář

Související články