Pardubický kraj letos začne s opravou bývalé reálky

Vložil
ČTK
06.06.2008 09:35
Pardubice

Pardubice - Pardubický kraj letos v srpnu začne s přestavbou bývalé reálky na Komenského náměstí. Přízemí bude sloužit veřejnosti, horní patro jako kanceláře zhruba pro stovku krajských úředníků. Zchátralou budovu přestaví přibližně za 220 milionů korun, což je největší investice do opravy budovy v historii krajského úřadu. O projektu dnes novináře informoval první náměstek hejtmana Roman Línek.

    "Dokončili jsme výběrové řízení, částka 220 milionů korun byla nejnižší nabízená cena. Budovu opraví konsorcium tří stavebních firem. Stavba by měla být dokončená v roce 2010," řekl Línek.
    Cena přestavby se v průběhu doby měnila. Z přibližně 120 milionů korun se loni zvýšila o třetinu. Letos je nabízená cena ještě o další desítky milionů korun vyšší.
    O osudech bývalé reálky navržené Josefem Schmoranzem v 19. století nebylo dlouho rozhodnuto. Kraj ji před lety získal za jednu korunu od pardubického magistrátu. Původně měla budova sloužit jako galerie, což by znamenalo zásadní architektonický zásah, nebo úplnou demolici stavby. Proti se ale postavil Muzejní spolek, který nakonec zablokoval nakládání s reálkou žalobou na ministerstvo kultury.
    Projekt architektů Pavla a Petra Maléřových z Pardubic počítá s tím, že objektem povede pasáž pro pěší a cyklisty. V přízemí má být víceúčelový sál a výstavní prostory, v horních patrech vzniknou kanceláře. Do nich se přestěhují úředníci, kteří dosud sídlí v nájemních budovách.
    Přestavbu kraj zaplatí z rozpočtu a z části úvěrem od Evropské investiční banky, který si loni otevřel ve výši 1,2 miliardy, dodal Línek.
0 komentářů
přidat komentář