Památník Velké Moravy se opět otevře veřejnosti

Vložil
ČTK
07.01.2010 23:20
Zlín

Svatopluk Sládeček
NEW WORK

Zlín - Památník Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku se po dvou letech opět otevře veřejnosti. Poprvé si jej návštěvníci mohou prohlédnout 16. ledna. Objekt prošel zásadní modernizací a archeologické nálezy z regionu a život Slovanů nyní přibližuje atraktivnější multimediální expozice, sdělil dnes ČTK Jiří Jilík, mluvčí Slováckého muzea v Uherské Hradišti, který Památník spravuje.
    Náklady na investici činily přibližně 30 milionů korun. Na financování se podílel Zlínský kraj, muzeu se podařilo získat dotaci i  z Norských fondů.
    Památník Velké Moravy patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky. Budova byla postavena v letech 1959 až 1960 nad základy první objevené a uznané stavby z doby velkomoravské, kostela Na Valách. Do plánované podoby a rozsahu ale areál památníku nebyl nikdy dostavěný. V  objektu nebylo možné zveřejňovat výsledky nových archeologických výzkumů, pořádat vědecká pracovní setkání, budova neposkytovala ani téměř žádné zázemí pro návštěvníky a badatele. Objekt navíc nebyl zateplený, takže památník nemohl být v provozu v zimních měsících.
    "Původní expozice z roku 1985 již byla neaktuální a poněkud zastaralá. Nová expozice odpovídá současným výstavním trendům a potřebám tuzemských i zahraničních návštěvníků," upřesnil Jilík.
    Novou expozici mimo jiné tvoří 20 figurín v životní velikosti, které návštěvníkům představí život a práci předků na velkomoravském hradisku. K vidění jsou repliky dobových oděvů, obuvi, vzácných šperků, pracovních nástrojů a dalších nálezů z archeologických výzkumů, které ve Starém Městě probíhají již déle než století. Autoři expozice, Luděk Galuška z Moravského zemského muzea a Miroslav Vaškových ze Slováckého muzea ve spolupráci s architektem Svatoplukem Sládečkem, ponechali v centru pozornosti návštěvníků základy velkomoravského kostela a na přilehlé ploše pohřebiště názorně přibližují také metody archeologické práce.
    "Muzejní expozici doplňuje film režiséra Rudolfa Chudoby, elektronický průvodce i počítačové animace," doplnil Jilík.
    V rámci rozvoje cestovního ruchu Zlínského kraje se v budoucnu počítá s propojením významných slezských, moravských a slovenských archeologických lokalit mezinárodní turistickou stezkou, jež by se měla jmenovat Od Velké Moravy k  počátkům české státnosti. Jejím pilotním pracovištěm by se měl stát právě Památník Velké Moravy.
0 komentářů
přidat komentář