Památkový ústav vytvoří čtyři nová správní centra

Vložil
ČTK
25.09.2012 21:05
Praha - Ministerstvo kultury potvrdilo restruk- turalizaci Národního památkového ústavu (NPÚ). Šéfka kultury Alena Hanáková (STAN) podepsala nový status NPÚ, v jehož rámci se počítá se zřízením čtyř nových center pro správu památek. ČTK to dnes řekla mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. Někteří odborníci včetně zaměstnanců NPÚ už dříve návrh kritizovali.
     
"Status byl podepsaný s navrženými změnami, restrukturalizace pokračuje. Ve struktuře NPÚ budou čtyři nové územně správní celky," uvedla Kalová.
      Odpůrci restrukturalizace s návrhem nesouhlasí. Argumentují tím, že se správa hradů a zámků oddělí od odborné činnosti památkářů. Obávají se, že se stovka památek postupně vyvede z vlastnictví státu. Vedení NPÚ s tím nesouhlasí.
      NPÚ je největší příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Vznikl v roce 2003, kdy se sloučily samostatné oblastní ústavy památkové péče. Právě sloučení bez vytvoření řídícího centra přináší podle ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové problémy. Chce proto vytvořit generální ředitelství a administrativně oddělit řízení odborné péče a správy památek - kvůli ní chce nové územní památkové správy s  centry v Praze, Českých Budějovicích, Sychrově a v Kroměříži. Vedení ústavu hájí restrukturalizaci také tím, že jde o úpravy pouze v ekonomické a rozpočtové sféře.
      Schválení nového statusu NPÚ dnes předcházely zmatky. Původně se objevily informace, že ministryně podepsala dokument, který neobsahoval změny navrhované v rámci restrukturalizace. "Došlo k administrativní chybě, která už je napravená. Status byl odeslán úřední cestou (z ministerstva) dnes a je podepsán s navrhovanými změnami," upřesnila Kalová.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
politika a korýtka :(
Dutch
26.09.12 09:49
zobrazit všechny komentáře

Související články