Pád vlády je pro stavbaře a developery špatný signál

Zdroj
Daniel Novák
Vložil
ČTK
25.03.2009 15:55
Praha

Praha - Pád vlády je špatný signál nejen politicky, ale vůči celé podnikatelské sféře, řekl dnes ČTK prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš v reakci na úterní vyslovení nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou. Ohrožené je podle něj zejména přechodné snížení daně z  přidané hodnoty u bytové výstavby na pět procent, případně její úplné zrušení, které svaz prosazuje.
    Pád vlády může podle odborníků ovlivnit i postoj investorů vůči tuzemskému realitnímu trhu. "Vyslovení nedůvěry vládě bude bezesporu pravděpodobně vnímané jako negativní signál, který ovlivní důvěru investorů v náš realitní trh," řekl ČTK investiční konzultant mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Dušan Šťastník.
    Z hlediska veřejných investic se Matyáš z SPS neobává o rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury nebo Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Problémem ale prý může být spíše rychlost přípravy staveb.
    Dopadů současného dění na fond bydlení se neobává ani mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Hynek Jordán. "Na průběh realizace dotačních programů fondu podle tohoto schváleného rozpočtu by demise vlády neměla mít prakticky žádný dopad," poznamenal.
    Podle mluvčího MMR nehrozí ani prodlení v čerpání peněz z evropských fondů, ze kterých směřují prostředky také na výstavbu dopravní infrastruktury. "Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že mechanismus čerpání je nastaven a funguje, ne-li přímo sám od sebe, tak určitě ne v přímé závislosti na stavu vlády," řekl ČTK Jordán. Generální ředitel největší tuzemské stavební firmy Skanska CS Dan Ťok se domnívá, že výstavba dopravní infrastruktury je pro stát natolik klíčová, že jí ani rozložení vládních sil neovlivní.
    Přesto ale podle Matyáše nepřinese nejistota kolem kabinetu nic dobrého například pro požadované snížení daně z  přidané hodnoty na výstavbu bytů. "V případě DPH se asi z místa nepohneme," podotkl. "Žádná vláda, která je v demisi, nebude dělat razantní opatření," souhlasil šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. "Tohoto požadavku se i přes pád vlády nevzdáváme," uzavřel majitel Ekospolu.
0 komentářů
přidat komentář