Ostravské planetárium se po renovaci otevírá veřejnosti

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
26.11.2014 20:10
Ostrava


Ostrava - Po tříleté rekonstrukci se dnes slavnostně otevřelo Planetárium Ostrava, které je součástí Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Veřejnosti od neděle od 14:00 nabídne řadu novinek. Kromě prostorů s novými expozicemi umožní planetárium kvalitní sledování projekcí. Jeho renovace stála bezmála 150 milionů korun, řekla ČTK mluvčí univerzity Klára Janoušková.
    "Planetárium zůstalo jádrem objektu, ale naší snahou bude, aby se návštěvníci nesoustředili jen na jeho pořady. Nabídka se totiž značně rozšířila. Mohou si vyzkoušet různé pokusy v Experimentáriu, dozvědět se řadu zajímavých informací z různých přírodovědných oborů na velkoplošných panelech a interaktivních obrazovkách, zhlédnout dokumentární filmy v kinosále, prohlédnout si výtvarné výstavy v galerii Mira, bádat ve Výzkumáku nebo si při večerním pozorování vyfotografovat pozorované astronomické objekty," řekl k chystaným novinkám vedoucí odborného týmu Tomáš Gráf.
    Rektor univerzity Ivo Vondrák připomněl, že snahou planetária je nabídnout také aktivity, kterými se především dětem hravým a poutavým způsobem přiblíží přírodovědné obory. "Na návštěvníky čekají také zbrusu nové populárně naučné pořady, které nikde jinde neuvidí," podotkl Vondrák.
    Sál planetária vybavený moderní projekční technologií najdou návštěvníci v prvním patře. "Jedná se o výjimečný prostor. V něm se na nové bezešvé projekční ploše o průměru 13,2 metru nad hlavami návštěvníků rozzáří tisíce hvězd a celooblohová projekce je vtáhne během audiovizuálních pořadů přímo do centra dění," řekla Janoušková. Podle ní je technologie zakoupená v USA a Japonsku schopna vytvořit mimořádnou atmosféru a návštěvníci se tak mohou těšit na netradiční zážitky. "V sále je také nová zvuková aparatura, nová 3D projekce i světelné efekty. Pultové hlediště má sto nových polohovacích křesel," upřesnila Janoušková. Využité technologie v ostravském planetáriu jsou srovnatelné s většinou moderních planetárií v Evropě i zámoří, což navíc umožní uvádět i pořady vyrobené v zahraničí.
    Západní kopule hvězdárny je vybavena novým dalekohledem o průměru 35 centimetrů a návštěvníci budou mít možnost si pořizovat vlastní digitální fotografie vesmírných objektů.
    "Novinkou a velkým lákadlem pro návštěvníky bude Experimentárium. Prostor, kde je možné experimentovat, zkoušet, hrát si a objevovat tajemství přírodních zákonitostí. K jeho vybudování byly využity prakticky všechny prostory, které byly dříve pro návštěvníky nepřístupné," řekla Janoušková. Experimentárium je rozděleno do několika tematických expozic. Součástí objektu je také prostor zvaný Výzkumák, kde školní či zájmové skupiny budou moci vyzkoušet praktické činnosti, které budou mnohdy navazovat na některé pořady v planetáriu. V přízemí jednoho z křídel budovy se pak nachází Galerie Mira, kde se budou pořádat výstavy. Novinkou je i venkovní amfiteátr se slunečními hodinami.
    Planetárium očekává, že po renovaci by se jeho návštěvnost mohla zvýšit z 50.000 na 90.000 lidí ročně. Na modernizaci objektu otevřeného v osmdesátých letech minulého století získala univerzita evropské dotace.
0 komentářů
přidat komentář