Ostrava podala přihlášku na Evropské hlavní město kultury 2015

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
03.11.2009 09:55
Ostrava

Vítkovice
Ostrava - Ostrava podala na ministerstvo kultury přihlášku na titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2015. Na přihlášce, kterou schválilo ostravské zastupitelstvo, pracoval tým Ostrava 2015 od dubna letošního roku. Má 320 stran a nejširší okruh spolupracovníků zahrnoval 93 osob, řekla dnes ČTK mluvčí projektu Ostrava 2015 Kateřina Ondřejková. Přihlášku podala ještě Plzeň.

    "Mezi lidmi, kteří na přihlášce spolupracovali, byli profesionálové z oblasti umění, kultury, školství, architektury, marketingu, public relations, sociologie i řady dalších oblastí, které se v připraveném projektu prolínají," uvedla Ondřejková. Dodala, že přihláška je zhotovena v deseti anglických a deseti českých kopiích.
    "Přihlášku nyní bude posuzovat 13 komisařů. Šest z nich jmenovalo ministerstvo kultury a sedm evropské instituce. Dne 7. prosince proběhne v Praze prezentace projektu před těmito komisaři," uvedla Ondřejková.
    Podle pravidel je na prezentaci vyhrazeno 30 minut a stejně dlouho může trvat i prostor pro dotazy komisařů. Na konci by pak mělo být jasné, která z českých kandidujících měst se dostala na takzvaný short list, tedy do druhého kola. O vítězi pak musí být rozhodnuto do konce roku 2010.
    Součástí ostravské přihlášky je také nepovinná příloha, kterou je Bílá kniha ostravské kultury. Na knize se podílelo více než 40 autorů, kteří v 17 kapitolách podávají přehledný obraz historie kultury města Ostravy.
    "Obraz města je zde podán ve dvou rovinách - v objektivní, faktografické, obvykle vyprávěné sledem historických událostí; druhá rovina je pak ryze osobní, v níž o městě svědčí osobnosti, kterým Ostrava uvízla v duši," vysvětlila Ondřejková.
    Podle Jana Cieslara z tiskového odboru ministerstva kultury přihlášku ve stanoveném termínu odevzdaly jen Ostrava a Plzeň. Není však vyloučeno, že by ještě nějaká přihláška s platným datem mohla dojít poštou. Kromě Plzně a Ostravy se dříve hovořilo i o zájmu Hradce Králové.
    Mezinárodní projekt Evropské město kultury byl založen roku 1985 z iniciativy řecké ministryně kultury Meliny Mercouri. Titul EHMK umožňuje dvěma vybraným městům po dobu jednoho roku představit Evropě svoji kulturní jedinečnou a rozmanitost. V roce 2015 poputuje tento titul do Belgie a do České republiky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články