Ondrúškovu vilu získá Bystřice pod Hostýnem, využijí ji děti

Zdroj
Jaroslav Janečka
Vložil
ČTK
15.12.2006 18:15
Zlín

Zlín - Město Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku získá vilu akademického malíře Františka Odnrúška z roku 1913. Za objekt, který od roku 1997 chátrá, zaplatila radnice Zlínskému kraji přes 800.000 korun. Vila by měla po rekonstrukci sloužit zájmové činnosti dětí a mládeže, řekl dnes ČTK starosta Zdeněk Pánek. Podle kraje se město stane majitele ještě do konce roku.

    "Ve městě postrádáme objekt, kam bychom mohli soustředit zájmovou činnost a další aktivity dětí a mládeže. Vilu chceme proto využít k těmto účelům," uvedl starosta. Město ale ještě musí sehnat peníze na opravu, rozpočet pro příští rok s ní nepočítá. "Pokud se nám podaří zajistit prostředky, zahájíme rekonstrukci již příští rok," dodal.
    Akademický malíř František Ondrúšek, který se narodil před 145 lety, patří k nejvýznamnějším rodákům města. Do jeho vily přijížděly významné osobnosti kulturního i společenského života, které tam Ondrúšek portrétoval. Po jeho smrti v roce 1932 vila měnila majitele, v letech 1966 až 1997 sloužila pro školské účely.
    Poté byl objekt sice opuštěný, město ale o jeho získání usilovalo neúspěšně několik let. S posledním majitelem, kterým se stal kraj, se městu podařilo poměrně rychle domluvit. "Vila má pro město historický význam. Je tak logické, abychom ji vlastnili a opravili," podotkl Pánek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články