Olympijská sportoviště mohou být na výstavišti Letňany

Vložil
ČTK
08.03.2007 16:00
Praha

Praha - Pokud se budou v Praze konat letní olympijské hry, jejich významná část se může konat v Pražském veletržním areálu (PVA) Letňany v  Praze. Počítá s tím návrh koncepce, který dnes na tiskové konferenci představil předseda představenstva společnost SPGROUP, a.s. Pavel Sehnal. Koncepce se týká řešení pražské Severní trasy a v první etapě projekt počítá s náklady 13 až 15 miliard korun.

V PVA je možné podle Sehnala vytvořit prostory, které bude možné využívat i po ukončení olympijských her pro výstavnictví, komerční pronájem, či jako sportovní areály. V současné době má PVA rozlohu 270.000 metrů čtverečních, koncept plánuje rozšíření areálu o 80.000 metrů. Rozšíření areálu PVA by podle něj vytvořilo 20.000 nových pracovních míst.
Návrh počítá i  s výstavbou ceremoniálního stadionu, který podle dalších variant může vzniknout i rekonstrukcí strahovského stadionu. Podle Sehnala by následně mohl být stadion v PVA přestavěn na národní fotbalový stadion.
Koncept předpokládá postavení informačního centra kulového tvaru o ploše asi 1400 metrů čtverečních, kde bude i přednáškový sál. Dále rozšíření výstavní ploch až na 136.000 m². V  areálu se počítá i s výškovými administrativními budovami s plochou více než 144.000 m². Budovy budou propojeny lávkami. Plánuje se i výstavba hotelu s  plochou 23.000 m² a kongresovým centrem. Se stavebními pracemi by se podle Sehnala mohlo začít v roce 2009.
Všechny tyto prostory by mohly být podle Sehnala využity při pořádání letních olympijských her. V místě výstavních ploch by mohla být sportoviště. Počítá se i s výstavbou sportovních hal, u  stanice metra s výstavbou obchodního centra a olympijské vesnice, která by po ukončení her byla využívána jako vysokoškolské koleje. Další etapy rozšíření areálu by měly podle Sehnala stát až 50 miliard korun.
Návrh počítá s  celkovou plochou 72 hektarů, v současné době má firma PVA, kterou z většiny vlastní společnost ABF, a.s. ve výpůjčce od města Prahy 23,8 hektaru. Loni v  květnu se stala ABF součástí skupiny SPGROUP
V současnosti se dokončuje stanice metra trasy C, počítá se i se silničním okruhem, který propojí Letňany s  letištěm.
Sehnal studii rozšíření veletržního areálu v Letňanech s  možným využitím pro letní olympijské hry představil primátorovi Prahy Pavlu Bémovi minulý týden. Městské zastupitelstvo bude rozhodovat o tom, zda se Praha bude ucházet o olympijské hry v roce 2016, patrně už na březnové schůzi.

Související články