Olomoucká radnice chce opravit mauzoleum jugoslávských vojínů

Vložil
ČTK
16.01.2013 20:15
Olomouc

Olomouc - Olomoucká radnice připravila rekonstrukci mauzolea jugoslávských vojínů v Bezručových sadech, k jehož vlastnictví se léta nikdo nehlásil. Město chce zchátralou památku nejprve získat do svého majetku a poté ji s pomocí dotací od ministerstva obrany i krajského úřadu hodlá opravit. Náklady na obnovu mauzolea mají činit zhruba devět milionů korun.
    Primátorův náměstek Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL) dnes novinářům řekl, že radnice už podala u Okresního soudu v Olomouci určovací žalobu, díky které by se měla ještě v první polovině letošního roku stát majitelem mauzolea. "Neměl by to být problém, protože se nám podařilo získat souhlas všech nástupnických států bývalé Jugoslávie," uvedl.
    Radnice zároveň zpracovala projektovou dokumentaci a požádala ministerstvo obrany o dotaci z programu zaměřeného na opravu válečných hrobů. "Částka, o kterou můžeme každoročně žádat, je zhruba dva miliony korun," podotkl Šnevajs. Půl milionem korun by měl ročně přispět krajský úřad a radnice bude jednat s nástupnickými státy bývalé Jugoslávie, zda by na opravu nepřispěly.
    V první etapě, která má stát zhruba 4,5 milionu korun, bude opraveno vstupní schodiště a terasy mauzolea. "V podobném objemu by byla i druhá etapa zaměřená na opravu nadzemní části mauzolea, střechy a vnějšího pláště," dodal Šnevajs. V budoucnu by se měla dočkat opravy také krypta, ve které jsou uloženy ostatky více než 1300 padlých v první světové válce.
    Mauzoleum jugoslávských vojínů je stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu z roku 1926 navržená architektem Hubertem Austem. Mauzoleum bylo postaveno nákladem Československo-jihoslovanské ligy pro uložení ostatků 1188 jugoslávských vojáků, kteří zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích za první světové války. Později byly do mauzolea svezeny ostatky vojáků i z jiných částí země. Od roku 1958 je mauzoleum evidováno jako nemovitá kulturní památka. Na jeho současném stavu se v minulosti podepsali vandalové i přírodní vlivy.
    Šnevajs připomněl, že olomoucká radnice v roce 2009 s pomocí dotací ministerstva obrany na hřbitově v Olomouci-Neředíně opravila hroby vojáků padlých za druhé světové války. S přispěním dotací byl rekonstruován také vojenský hřbitov v Olomouci-Černovíře, na kterém leží ostatky obětí první světové války.
0 komentářů
přidat komentář

Související články