Olomouc prodá Edelmannův palác Barnetovi za 38 milionů

Vložil
ČTK
25.03.2009 00:15
Olomouc

Olomouc - Edelmannův palác prodá město Olomouc podnikateli z  Hanácké realitní kanceláře Miroslavu Barnetovi za 38 milionů korun. Část ceny uhradí převodem svého pozemku v Denisově ulici, který potřebuje muzeum umění pro budoucí Středoevropské forum. Pozemek o rozloze 395 metrů čtverečních si cení na 9,5 milionu korun. Město ho pak obratem prodá muzeu. S prodejem Edelmannova paláce souhlasilo 32 z 41 přítomných zastupitelů, osm bylo proti.
    Náklady na stavbu Středoevropského fora (SEFO) a rekonstrukci muzea mohou činit až 900 milionů korun. Peníze má prostřednictvím ministerstva kultury poskytnout Evropská unie. Smlouva o převodu paláce na Barneta je podmíněna uvolněním dotace ministerstva kultury na vybudování Středoevropského fora.
    V Edelmannově paláci ze 16. století jsou dva byty a 1262 metrů čtverečních nebytových prostor. Jejich výnosnost činí ročně asi 1,6 milionu korun. Město do objektu v minulosti investovalo 2,8 milionu, když nechalo vyměnit střešní krytinu a opravit fasádu. Dalších 1,6 milionu investovala do stavebních úprav prodejna knih. Podle odhadu bude palác v budoucnu potřebovat investice na rozvody elektroinstalace a topení ve výši 7,5 milionu korun.
    Středoevropské forum bylo slavnostně založeno v červnu 2008 za přítomnosti ministrů a státních tajemníků z ČR, Polska, Maďarska a Slovenska. O  dva měsíce později se ukázalo, že poslední parcelu pod budoucím kulturním stánkem není muzeum schopno získat. Barnet koupil klíčový pozemek v proluce loni v létě za sedm milionů korun od manželů Nácarových. Muzeum se s nimi sice dohodlo na stejné ceně, ale část jim chtělo splatit v nemovitosti, s čímž Nácarovi nesouhlasili. "Tehdy nebylo možné překročit limity hotových peněz. Vycházely ze striktních pravidel ministerstva financí," řekl dříve ČTK ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal.
    Ministerstvo kultury považuje SEFO za nejdůležitější ze 14 projektů, které chce v krajích podpořit. "Jde o projekt, který nemá konkurenci a šance na jeho vznik je téměř stoprocentní," uvedl dnes na adresu SEFO primátor Martin Novotný (ODS).
    Zastupitel František Mezihorák (ČSSD) požadoval naopak redukci projektu SEFO, protože se mu nelíbilo, že se město i muzeum nechávají vydírat. Jeho kolega Jaroslav Vomáčka (ČSSD) zalitoval, že bylo porušeno i tabu, které si radniční koalice dala při prodeji budov na náměstí. "Tuto situaci jsme si nikdo nevybrali a příjemné téma to není pro nikoho z nás," prohlásil Novotný.
    Projekt SEFO by měl být ministerstvem schválen na přelomu srpna a září. Stavební povolení by muzeum mělo dostat v říjnu. "S jeho otevřením počítáme v roce 2013," řekl zastupitelům Zatloukal. Má tvořit protiváhu jiné součásti Muzea umění, kterým je Arcidiecézní muzeum. Kromě sbírky výtvarných děl ze zemí střední Evropy od roku 1945 se má věnovat i komornímu divadlu a filmu a má mít rovněž rozsáhlou knihovnu pojmenovanou podle Otto Františka Bablera.
    Olomoucká radnice v minulém volebním období prodala na Horním náměstí například za 51 milionů korun Salmův palác. Na centrálním náměstí s radnicí vlastní město stále ještě asi polovinu objektů, mezi nimi i dům U Jelena a Krajinskou lékárnu.
6 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
opravdu moudré rozhodnutí
Karel
25.03.09 06:13
HRK a město
organic
25.03.09 08:56
nový majitel
Jirka
25.03.09 02:10
Stydím se za naše zastupitele !
Viktor Houžva
25.03.09 10:34
neuvěřitelná idiocie
marek sedláček
01.04.09 08:06
zobrazit všechny komentáře

Související články