Odpůrci přesunu nádraží chtějí rozdat do voleb 100.000 plakátů

Zdroj
Dan Petrucha
Vložil
ČTK
20.09.2006 00:30
Brno

Brno - Až 100.000 letáků s textem, že o odsunu brněnského vlakového nádraží ještě není rozhodnuto, plánuje ode dneška až do říjnových komunálních voleb rozdat koalice Nádraží v centru. O osudu nádraží mohou lidé rozhodnout právě ve volbách do brněnského zastupitelstva, řekl dnes ČTK koordinátor koalice Svatopluk Bartík. Koalice chce do té doby posílit pozice politických stran, které prosazují nynější polohu nádraží.

    Plakáty se koalice rozhodla rozdávat lidem na ulicích a zastávkách MHD poté, co je odmítly vyvěsit na veřejných plochách dvě městské firmy. Ty argumentovaly tím, že nebudou ani za úplatu propagovat názory odporující záměrům radnice, která přesun nádraží prosazuje.
    Podle Bartíka ale o odsunu ještě není rozhodnuto a projekt rekonstrukce železničního uzlu Brno lze přepracovat do verze s nádražím na nynějším místě. "Projekt má už tři roky zpoždění a na přesun nádraží se zatím ani město, ani kraj či stát nezavázaly ani korunou. Všechny slíbené investice půjdou na infrastrukturu a okolní stavby," řekl dnes ČTK Bartík. Peníze na přesun se zatím nepodařilo získat ani z fondů EU. Nádraží by se proto podle Bartíka mělo stát jedním z hlavních předvolebních témat, o kterém se povede široká diskuse.
    Koalice Nádraží v centru vznikla na jaře roku 2004, hlavním cílem bylo prosazení referenda v otázce přesunu nádraží. V referendu, které se konalo v říjnu roku 2004 se proti přesunu vyslovilo téměř 70.000 obyvatel Brna. Kvůli nízké účasti kolem 25 procent ale referendum nebylo pro vedení města závazné.
    Přestavba železničního uzlu, stručně nazývaná přesun nádraží, má v Brně řadu odpůrců. Poukazují na nákladnost stavby, která navíc odsune hlavní železniční nádraží dále od centra. Městská rada ale za projektem stojí, je podle ní nezbytný. Současná podoba uzlu začala vznikat ještě v první polovině 19. století, podle radních je chaotická a blokuje rozvoj města. Nynější nádraží prý navíc nesplňuje technické podmínky pro zavedení moderních rychlovlaků. Model území města dotčeného přestavbou železničního uzlu je od neděle vystaven ve vestibulu Moravské zemské knihovny v Brně.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
trencin
b.kovac
20.09.06 11:50
a co třeba takhle....
karel kriz
21.09.06 10:32
zobrazit všechny komentáře

Související články