Odborníci: Nynější stav Staroměstského náměstí je provizoriem

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
22.09.2009 20:30
Praha

Praha - Současný stav pražského Staroměstského náměstí je podle odborníků provizoriem, které není udržitelné dlouhodobě. "Není to problém pouze dostavby, podstatou jsou širší úvahy na funkci náměstí," prohlásil na dnešní konferenci k podobě náměstí Jiří Kotalík, předseda pracovní komise, která má doporučit vedení města další postup v řešení případné přestavby náměstí.

    Kotalík novinářům řekl, že do listopadu předloží radě podklady k dalšímu konání. Případné vypsání architektonické soutěže je podle něj ale otázkou až dalších etap. Nyní se odborníci snaží vytvořit ideu, jak by mělo náměstí vypadat.
    Výsledky konference, které se zúčastnilo kolem stovky lidí, budou podle Kotalíka důležitými podklady pro další jednání. "Konference je důležitou křižovatkou na konci první etapy," podotkl.
    Podobu jednoho z nejznámějších českých náměstí architekti řeší přes 100 let. Nejvíce emocí vyvolává proluka, která vznikla po nepůvodní části radnice poničené za druhé světové války. Místo ní je zde nyní park.
    Od roku 1901 bylo vypsáno osm architektonických soutěží, žádný z návrhů ale nebyl uskutečněn. Důvodem jsou zejména rozdílné názory na pojetí budovy, která by zde měla vyrůst.
    Rozpory v názorech odborníků i veřejnosti se ukázaly i na dnešní konferenci. Zatímco někteří požadují dostavbu v historické podobě, další vyzývají k větší modernosti. "Někdy je velkým architektonickým činem nic nepostavit," poznamenal Kotalík s tím, že pražské prostředí je konzervativní a nedůvěřivé vůči nové architektuře.
    Někteří řečníci chtějí, aby náměstí sloužilo jak turistům, tak i místním obyvatelům. "Staroměstské náměstí by nemělo být pouze skanzenem," řekl například primátor Pavel Bém.
    Děkan Fakulty architektury ČVUT Zdeněk Zavřel požaduje, aby na řešení chybějící západní části Staroměstského náměstí byla vypsána mezinárodní soutěž. "Když se podíváme na poválečné návrhy, je to nemohoucnost české architektury," zdůraznil.
    Podle Věry Kučové z Národního památkového ústavu ale není veřejnost možná připravena na případnou dostavbu. Lidé si neuvědomují, že kostel svatého Mikuláše není původním zakončením náměstí, uvedla.
    Se staronovou myšlenkou na dostavbu radnice přišla před minulými obecními volbami pražská ODS.
20 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Dostavba
xy
22.09.09 09:49
odbornik na odbornost
karel kriz
23.09.09 01:08
Nedostavba
Jan Sommer
23.09.09 08:47
Dostavba?
Pavel Kroupa
23.09.09 09:35
soutěž
Václav Průcha
23.09.09 01:41
zobrazit všechny komentáře

Související články