O vydání vily Tugendhat patrně požádají potomci jejich majitelů

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
07.12.2006 14:35
Brno

Brno - Potomci rodiny Tugendhatů, které v Brně patřila světově známá funkcionalistická vila Tugendhat, pravděpodobně požádají o její vrácení. ČTK to dnes řekl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprián. Připustil to i brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), který ve středu jednal s právním zástupcem rodiny. Vila, která nyní patří městu Brno, je od roku 2001 zapsána mezi památky UNESCO.

Potomci původních majitelů vily patrně požádají o navrácení objektu na základě zákona o nápravě majetkových křivd způsobených holokaustem. Židovská rodina Tugendhatů své prvorepublikové brněnské sídlo opustila v době druhé světové války, a to krátce před tím, než Československo obsadila německá armáda.
Onderka ČTK řekl, že jej ve středu navštívil právní zástupce rodiny, který s ním neformálně diskutoval o budoucnosti vily. "Rozloučili jsme se s tím, že pokud budou mít potomci Tugendhatů zájem, mohou v této věci kontaktovat vedení Brna. Žádné oficiální kroky ve formě žádosti o vydání vily podniknuty zatím nebyly," uvedl primátor. Nechtěl komentovat, jak by se představitelé jihomoravské metropole k případné žádosti postavili.
Brno dlouho plánuje rekonstrukci objektu, s níž se počítá v příštím roce. Problém je ovšem s výběrovým řízením na projekt za sto milionů korun, kterým se kromě antimonopolního úřadu začala zabývat i policie. Rada města dnes rozhodla, že nechá prověřit všechna výběrová řízení týkající se vily a také časový harmonogram prací. O odložení prací radní nejednali.
Vilu Tugendhat v Brně-Černých Polích navrhl v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Stavba je podle odborníků unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením. Její majitelé, manželé Gréta a Fritz Tugendhatovi, pocházeli z rodin významných textilních podnikatelů. Dům užívali do roku 1938, kdy rodina před nacisty emigrovala do Švýcarska a pak do Venezuely. Po obsazení Československa nacisty vilu zabavilo gestapo.
Tugendhatovi měli čtyři děti: Ernsta, který nyní žije střídavě v Německu a jižní Americe, Herberta, jehož potomci bydlí v USA, Ruth žijící ve švýcarském Curychu a Danielu bydlící ve Vídni.
Vilu Tugendhat navštívilo letos rekordních 17.000 turistů z celého světa. Ve srovnání s loňskem do ní zavítalo o 2000 lidí více. Návštěvnost tohoto architektonického unikátu se tak vyšplhala na nejvyšší možnou úroveň za rok. Nejčastějšími návštěvníky jsou Japonci, Američané, Němci a Španělé.
Tugendhat je v krátké době již druhým významným památkovým objektem, o jehož navrácení projevili zájem potomci původních majitelů. Pravnučka Františka Ferdinanda d'Este, zavražděného roku 1914 v Sarajevu, bude žádat o vydání zámku Konopiště.
0 komentářů
přidat komentář

Související články