O titul Historické město bojují Beroun, Jilemnice a Šternberk

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
09.04.2009 13:45
Praha

Praha - O titul Historické město roku 2008 bojují Beroun, Jilemnice a Šternberk. Vítěz soutěže, který dostane milion korun na další opravy kulturních památek, bude vyhlášen 16. dubna tradičně ve Španělském sále Pražského hradu. O soutěži dnes pořadatelé informovali novináře.
    Titul Historické město roku se udílí od roku 1994 za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón, který každoročně vyhlašuje ministerstvo kultury.
    "Letošní novinkou bude cena za vítězství v krajském kole, každý vítěz dostane 100.000 korun, které se přidají k  ministerskému příspěvku z programu regenerace; cena by také měla být stimulací pro další města k účasti v soutěži," řekla ředitelka odboru památkové péče ministerstva kultury Anna Matoušková.
    Pořadatelé na programu regenerace městských památkových rezervací a zón oceňují především to, že se díky němu na opravy památek sdružují peníze státní, obecní a příspěvky samotného vlastníka památky. V ČR je na 40.000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón, do soutěže se letos přihlásilo 40 měst s památkovou rezervací či zónou.
    Program funguje od roku 1993, za tu dobu se v něm rozdělilo včetně letošního roku 3,8 miliardy korun. Města sama vynaložila deset miliard korun, díky programu také dostávají práci místní firmy, což stimuluje i  ekonomiku, připomněl předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Petr Sedláček. Spolu se sdružením soutěž vyhlašují ministerstva kultury a místního rozvoje.
    Ministerstvo vyhlašuje několik programů na obnovu památek, protože ze zákona musí kompenzovat jejich vlastníkům to, že byly ve veřejném zájmu za památku prohlášeny. Celková suma na programy se v posledních letech pohybuje kolem 700 milionů korun, program regenerace však od roku 2005 má k dispozici přibližně 150 milionů korun, což je výrazně méně než v letech například koncem 90. let, kdy suma byla dvojnásobná.
    Matoušková ale připomněla, že od loňska funguje nový program, který podporuje obnovu památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Ten může pomoci památkám, které se nenacházejí v památkových rezervacích a zónách a dosavadní programy pro ně nebyly. Loni tento program rozdělil 194 miliony a opravilo se díky němu tisíc památek. Letos je v programu 170 milionů korun.
    Za množství peněz, které stát na opravy památek vydává, sklízí někdy kritiku zástupců jiných oborů kultury za to, že kvůli památkám nejsou peníze třeba na podporu živého umění. Přesto činí podle prvního náměstka ministra Františka Mikeše "nasčítaná zanedbanost" památek v zemi 60 miliard korun. Jednou z cest, jak získat víc peněz, je podle něj snaha dostat pod resort kultury agendu cestovního ruchu. Ta dnes spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. Ministr Václav Jehlička chtěl tento záměr prosadit v nedávno přijaté kulturní politice státu, návrh však nakonec z dokumentu vyčlenil.
0 komentářů
přidat komentář

Související články