O Amazonu se nerozhodlo, radní chystají dodatek smlouvy s CTP

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
29.01.2014 20:30
Brno

Brno - O stavbě obřího skladu amerického internetového obchodu Amazon v Brně stále není rozhodnuto. Brněnští radní dnes na zasedání schválili záměr, díky němuž je možné doplnit dodatkem již schválenou smlouvu s developerskou společností CTP Invest. Schválit by ji mělo zastupitelstvo na mimořádném zasedání 14. února, jak požaduje CTP. Zároveň se tím má otevřít cesta ke schválení smlouvy mezi městem a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) o stavbě dálničního sjezdu do průmyslové zóny, řekl ČTK náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).
    Primátor Roman Onderka mimořádné zasedání zastupitelstva svolá, potvrdil ČTK. Do pondělí se má k nastalé situaci vyjádřit i Amazon, jehož zástupkyně se dnes jednání rady zúčastnila. Původně chtěla společnost čekat pouze do konce ledna. "Jednali jsme dnes i s CTP. Zároveň byli na zasedání pozváni zástupci všech zastupitelských klubů kvůli otázce mimořádného zastupitelstva. O přesném znění dodatku smlouvy budeme jednat na radě příští týden," řekl Pospíšil.
    O investici Amazonu v České republice stojí nový ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku Andrej Babiš. Při dnešním uvedení do úřadu novinářům řekl, že stát by měl být "konečně" vstřícný k zahraničním investorům. Připomněl, že pokud Amazon nepostaví centrum v Česku, bude investovat raději v Polsku nebo na Slovensku.
    V aktuální smlouvě mezi městem a CTP se developer zavázal zaplatit za pozemky pro halu Amazonu 214 milionů korun. Dalších 56 milionů korun by zaplatil za dopravní opatření před postavením dálničního sjezdu a také za pomoc s výkupy pozemků pro tuto stavbu. Některým zastupitelům se to však nezdálo dostatečné, proto minulý týden smlouvu s ŘSD neschválili. Ta je totiž podmínkou pro prodej pozemků společnosti CTP.
    Odpůrci stavby poukazují na neúnosnou dopravní situaci v městské části Slatina, kterou další nákladní automobily ještě zhorší. Dálniční sjezd přitom může stát nejdříve v roce 2017.
    Amazon chce brněnské distribuční centrum otevřít v září, aby z něj stihl obsloužit předvánoční trh. Práci zde má najít minimálně 1500 lidí, před Vánoci ještě více. Nechce však už dlouho čekat, rozhodně ne do 18. března, kdy je na programu řádné zasedání zastupitelstva. Začátkem tohoto týdne zástupce developera HB Reavis uvedl, že nabídl náhradní variantu, kterou je velká průmyslová zóna Eurovalley poblíž Bratislavy u dálnice směrem do Brna.
    Problémy provází i plánovaná stavba skladu Amazonu u Dobrovíze u Prahy, do níž už se vložil i Středočeský kraj. Připravil memorandum, k němuž by se měly připojit všechny zainteresované strany a mají najít kompromisní řešení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články