Nový krajský úřad na Vysočině možná zaplatí soukromá firma

Vložil
ČTK
02.11.2007 14:45
Jihlava

Jihlava - Novou krajskou administrativní budovu na Vysočině možná zaplatí a bude provozovat soukromá firma, kraj bude za užívání kanceláří platit nájem. Jde o jednu z variant financování stavby za několik stovek milionů korun, jejíž výhodnost pro krajskou samosprávu nyní prověří odborníci. Nový úřad má vzniknout v bývalých kasárnách Otakara Jaroše v Jihlavě. Studie, která zmapuje možnosti pro spolupráci kraje se soukromým sektorem, bude zpracována do příštího léta. ČTK to dnes řekl Martin Černý z krajského odboru regionálního rozvoje.

    Odborníci zhodnotí ekonomické a právní dopady pěti možných variant budování a provozu krajského sídla. Kraj může být investorem stavby, tak jak to dělal dosud. Poprvé ale bude zvažovat i to, že vybraná soukromá firma sama zajistí financování, postaví úřad a bude jej po určitou dobu provozovat, kraj bude platit nájem. Na vypracování studie bude spolupracovat Asociace pro podporu projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru v ČR (Asociace PPP). Asociace by měla na studii přispět 250.000 korunami s tím, že bude moci využívat její výsledky.
    Asociace PPP je profesní sdružení 80 zejména nadnárodních společností, které takové projekty provádějí v zahraničí. Některé aktivity asociace dotuje i EU, řekl její výkonný ředitel Jan Šnajdr. Podle něj v Česku již samosprávy spolupracují se soukromými podniky při svážení odpadu, zajišťování veřejného osvětlení či dopravní obslužnosti. Například v Praze nyní asociace mapuje, zda by podobně jako v zahraničí mohly soukromé firmy zajišťovat dlouhodobý provoz budov škol, úřadů a ústavů sociální péče.
0 komentářů
přidat komentář