Nová výstava v Jurkovičově vile představuje architekta Kotěru

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
12.04.2012 21:35
Brno

Jan Kotěra

Brno - Moravská galerie v nové výstavě spojuje dva umělce, kteří formovali moderní architekturu v Česku a na Slovensku, ale vycházeli při tom z lidových tradic. Hlavním tématem výstavy je dílo Jana Kotěry, jejím dějištěm je brněnská Jurkovičova vila, unikání stavba navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Zájemci tak dostávají možnost přímého srovnání prací obou architektů.

    Kotěrovu tvorbu dokumentují kresby, fotografie staveb a jejich interiérů, ale i dosud nevystavovaný nábytek z roku 1907. Expozice je tematicky rozdělena do několika částí. Jedna z nich přibližuje Kotěrův vztah k lidovému umění, další líčí detaily ze vztahu i tvorby obou architektů a jejich vzájemnou inspiraci. Oba se znali, ovšem jejich přístup k lidové tradici a uměleckému řemeslu se lišil.
    "Poprvé je zde srovnána tvorba dvou nejvýznamnějších architektů první čtvrtiny 20. století u nás, zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry a zakladatele moderní architektury na Slovensku a tvůrce svébytného architektonického proudu na Moravě Dušana Jurkoviče," uvedla autorka výstavy Martina Lehmannová.
    Kotěra (1871 až 1923) je brněnský rodák, ovšem většinu života prožil jinde. Studoval ve Vídni a Římě, působil jako architekt v Praze. Z lidové tvorby vycházel především ve svých návrzích vil. K jeho nejslavnějším stavbám patří Národní dům v Prostějově nebo muzeum v Hradci Králové.
    Jurkovič (1868 až 1947) se proslavil například stavbami na beskydských Pustevnách a v lázních Luhačovice. Později pracoval hlavně na rodném Slovensku. Vilu z roku 1906, kterou si Jurkovič postavil v Brně-Žabovřeskách, spravuje Moravská galerie. Kromě výstavních prostor je v budově badatelna a dokumentační středisko Jurkovičova díla. K prohlídkám vily se musejí zájemci registrovat prostřednictvím rezervačního formuláře.
    Do vily se před nadcházející turistickou sezonou vrátila socha Myslitele od Jana Štursy. Jurkovič ji v roce 1906 zakoupil pro lodžii vily, později si ji vzal s sebou do nového bydliště v Bratislavě. Od 60. let minulého století sochu vlastní Národní galerie v Praze. "Nyní se podařilo vyjednat trvalé zapůjčení sochy zpět do Jurkovičovy vily," řekla mluvčí Moravské galerie Martina Vašková.
0 komentářů
přidat komentář