Německo slaví 90. výročí založení Bauhausu

Zdroj
Zdeněk Polák
Vložil
ČTK
02.04.2009 13:50
Německo

Berlín

Berlín - Výstavy, tvůrčí dílny, sympozia a mnoho kulturních akcí připomínají tento týden ve východoněmeckém Výmaru 90. výročí založení slavné architektonické školy Bauhaus. Možná nejvýznamnější školu architektury a produktového designu minulého století založil 1. dubna roku 1919 architekt Walter Gropius právě ve městě spisovatelů Goetha a Schillera. Hlavní myšlenka školy a směru, tedy jednota umění pod vedením architektury a těsný vztah k řemeslu, ovlivňuje myšlení architektů a designérů dodnes.
    Oslavy Bauhausu se letos soustředí do tří měst, v nichž mezi světovými válkami avantgardní umělecká škola s plným názvem "Das Staatliche Bauhaus" působila. Z Výmaru se v roce 1925 přestěhovala do polabského města Dessau (Desava) a v roce 1932 do Berlína, kde musela být uzavřena v roce 1933 po nástupu nacistů, kteří styl považovali za příliš "žido-marxistický".
    Ve Výmaru už oslavy tento týden zahájil pestrý průvod městem a otevření výstavy, která se koná na několika místech města a která čítá 1200 exponátů. "Chceme ukázat, že Výmar je kolébkou a záhonem Bauhausu," řekl šéf pořádající nadace Klassik Stiftung Hellmut Seemann. Přehlídka, která potrvá do 5. července, také nese hrdý titul "Bauhaus pochází z Výmaru". Ve městě působí také Univerzita Bauhausu.
    V létě se uskuteční velká výstava věnovaná jubileu také v  Berlíně. Od 22. července bude zhruba tisícovka exponátů vystavena v 18 výstavních síních muzea Martin-Gropius-Bau, které je pojmenováno po svém architektovi a prastrýci Waltera Gropia. Dvacet let po pádu Berlínské zdi tam mají být poprvé pohromadě k vidění významné sbírky z obou někdejších německých států.
    Největším soustředěním staveb ve stylu Bauhaus, který má blízko k  funkcionalismu, ale je o něco hravější, se může pochlubit město Dessau ležící zhruba 50 kilometrů na severozápad od Lipska. Tam také stojí někdejší sídlo školy, Bauhaus Dessau. Celý tamní komplex objektů, které se vyznačují přímými liniemi a čistotou stylu, byl v roce 1996 zapsán na seznam památek UNESCO.
    V Dessau se kromě výstav a setkání odborníků uskuteční také filmová, divadelní a taneční představení. Ve původních filmech mohou lidé nahlédnout do tvůrčí činnosti nejen samotného Waltera Gropia, ale i jeho slavných žáků, mezi něž patřili Vasilij Kandinskij, Oskar Schlemmer nebo László Moholy-Nagy.
    Od 22. do 31. července se má ve městě uskutečnit mezinárodní letní škola "Bauhaus city - Get on site!", na níž se mají studenti z různých zemí zabývat dějinami a současností Bauhausu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články